Kam umístit v zahradě ptačí budku, kdy je nejvhodnější čas a jak o ni pečovat

 Zahrada 
31. října 2020 09:43 / Kateřina Kofroňová
  0
📷
7 fotografií v galerii
Zahrada, kde hnízdí ptáci, je plná života Pixabay
Zvažujete-li koupi či výrobu ptačí budky, neméně důležitým aspektem je její správné umístění, aby vám ji ptáci osídlili. Kdy a na jaké místo domeček pro opeřence umístit, aby byli nejen spokojeni, ale i v bezpečí, a jak se o něj starat, vám poradíme v následujících řádcích.

Budky se nejčastěji vyvěšují v místech, kde se ptáci, pro něž jsou budky určené, přirozeně vyskytují. Jedná se nejčastěji o parky, lesy či sady, ale pokud chcete, aby vám ptáci dělali společnost i na vaší zahradě, můžete to mít. Stačí jen dodržovat několik pravidel.

Nejprve si rozmyslete, jaké ptáky chcete mít ve svém blízkém okolí a podle toho kupte vhodnou budku. Každá se totiž hodí pro jiné druhy ptactva. Hlavně ale musí být bezpečná a ochránit ptáky před predátory, nepohodou a jinými zvědavci. Měla by rovněž dobře izolovat a být postavena z kvalitních materiálů. Obecně platí, že čím více barviček a cingrlátek, tím nekvalitnější budka.

Jaký čas je nejvhodnější

Aby stihla budka do jara splynout s okolím, je nutné ji vyvěsit během podzimu. Ptáci mají čas si na budku zvyknout a navíc budka vyvětrá a oprší. Navíc některé druhy, které u nás zůstávají přes zimu, jako jsou třeba sýkorky, už teď vyhlížejí svá budoucí obydlí. Pro ptáky, kteří se po zimě vracejí k nám, je možné vyvěsit budky i velmi brzy na jaře. Ovšem ptáci, kteří u nás zůstávají celoročně, mohou budky vyvěšené na jaře přehlížet. Většinou z důvodu, že si budky vybírají dříve, než ji vy vyvěsíte.

Jak budku zavěsit

Budka se nejčastěji umisťuje na kmen, zeď domu nebo jinou plochu pomocí přesahující dřevěné lišty, plechu s otvorem, nerezového drátu a vhodné je i zavěšení na háček. Při závěsu na háček, který je připevněn ke stromu, se budka jednoduše sundá pomocí dlouhé tyče a vyčistí, aniž by se muselo šplhat po stromě. Další způsoby, jako je zavěšení na provázek, přímé přibíjení ke stromu nebo zavěšování za prodlouženou zadní stěnu, není moc trvanlivé a do budky může i zatékat. Jak vyrobit budku doma, se dočtete v tomto článku.

Správná výška je základ

Různé druhy ptactva mají rády i různou výšku zavěšení budky. Pokud hrozí, že by byla budka v dosahu domácích mazlíčků či jiných nenechavců, zavěste ji pro jistotu o trochu výš. Nejčastěji se budka zavěšuje do výšky dvou až tří metrů. Pokud ji zavěsíte výš, musíte počítat s tím, že budete při její kontrole šplhat po žebříku. Plánujete-li vyvěsit budku například pro holuba, umístěte ji do šesti až osmi metrů.

Jakým směrem orientovat vlet

Otvor je dobré volit tak, aby nebyl orientován ve směru nejčastějších srážek. U nás je to tudíž nejvýhodnější jižně nebo východně. Popřípadě jihovýchodně. Mnohem důležitější je ale orientace takovým směrem, aby byl umožněn volný vlet. Tedy k průsekům, zkrátka do volného prostoru. V případě vývěsu budky v zahradě je také důležité orientovat vlet po směru svahu.

Kolik budek je už moc

Pokud se do vyvěšování budek nadchnete, můžete jich vyvěsit více, i když máte zahradu menších rozměrů. Když jich umístíte více na jeden strom, budou sice využité méně, ale možná se vám podaří nějké ptáky (například vrabce) nalákat. Mezi jednotlivými budkami by měla být zachována minimální vzdálenost 20 metrů. Záleží také na tom, kolik obživy je možné v blízkosti budky nalézt. Čím více, tím můžte mít i více budek.

Pravidelná péče je nutná

Každý rok je také důležité budku zkontrolovat, vyčistit a případně opravit. Hnízdo, které po sezoně v budce naleznete, vyhoďte a stejně tak všechny zbytky, které po ptácích zůstaly. Nejlepší termín pro obnovu budky je od srpna do října.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Kate Middleton zazářila na zahradní party v korálových šatech

Styl

Brambory je vhodné konzumovat často. Obsahují nespočet živin a také dobře zasytí

Dům a zahrada

Posedíte si rádi večer na zahradě? Zasaďte si květiny, které nejvíce voní v noci

Zavřít reklamu