Zelené hnojení obohatí půdu o potřebné živiny, navíc je výhodné a ekonomické

Průmyslová hnojiva lze nahradit zeleným hnojivem
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zahrada 
19. listopadu 2020 11:45 / Depositphotos
  0   0
Pokud volná místa na vaší zahradě osejete zeleným hnojením, zkvalitníte půdu a obohatíte ji o cenné minerály. Je to starý zahradnický trik, je levný a není na práci náročný. Zelené hnojení obohatí půdu o potřebné živiny v přirozené formě a přispěje k její úrodnosti v příští sezoně.

Určité druhy rostlin mohou půdu ozdravovat a působit proti škůdcům i chorobám. Zelené hnojení je výhodné a ekonomické a nebude vás stát žádný peníz.

Přínos zeleného hnojení pro vaši zahradu

Kromě obohacení půdy o celý komplex živin zelené hnojení chrání dočasně odkrytou půdu před erozí, větrem, vymývání živin deštěm a vysoušením sluncem. Rostliny půdu oživí, prokypří, obohatí o cenný humus. Napomáhají k odstranění půdní únavy. Potlačují růst nežádoucích plevelů, neboť jde o bujně rostoucí a vitální druhy rostlin. V době květu nabízejí potravu včelám, čmelákům i motýlům.

Drobné kořínky i půdu obohatí

Půdě prospějí zelené nadzemní části, ale i kořenový systém, který sahá do velké hloubky. Prospěšné jsou především mikroskopické kořínky, které se dožívají jen několika desítek minut a sotva narostou, jsou nahrazovány dalšími. Odumřelé kořínky se stávají potravou půdních organismů, kterých žije nejvíce na povrchu kořenu. Díky těmto kořínkům a organismům s nimi spojenými vzniká půdní humus a struktura půdy, a to vše dává základy dobré úrodnosti půdy.

Ideální druhy rostlin

Nejoblíbenějším druhem rostlin je v souvislosti se zeleným hnojením půvabná svazenka vratičolistá. Není příbuzná s žádnou z tuzemských rostlin. Rychle roste, dobře prokořeňuje, snáší sucho. Měsíček lékařský je známá léčivá rostlina a dobře poslouží i jako zelené hnojení, pomáhá totiž půdu zbavit háďátek. Vikvovité rostliny zase do půdy vpraví pořádnou porci dusíku. Žijí v symbióze s bakteriemi, které poutají vzdušný dusík, ten se po odumření rostliny uvolňuje a slouží jako výživa další plodině. Vyznačují se kůlovým kořenem pronikajícím do hloubek, čímž provrtávají nepropustné vrstvy a vynášejí živiny do horních vrstev půdy.

Na zelené hnojení se hodí lupina, bob polní, bob zahradní, hrách, vikve a různé druhy jetelů. Vhodný je i oves, peluška. Řepka a hořčice jsou mezi zahrádkáři rovněž běžně používané. Vytvářejí žádoucí organickou hmotu. Dále čtěte: Zelené hnojení. Maximálně šetrná metoda výrazně zlepší kvalitu půdy.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Dívejte se pořádně pod nohy. Uvidíte ta nejkrásnější schodiště na světě

Věda & Vesmír

Co přesně se stalo po velkém třesku? Vědci provedli ve výzkumné laboratoři nové měření jaderné reakce

Bydlení

Nepříjemný zápach péřové přikrývky může narušit kvalitu spánku. Zbavit se ho někdy není vůbec...