Mastnota na zdech je problémem nejedné kuchyně. Můžete se jí poměrně jednoduše zbavit

 Dům 
25. listopadu 2020 09:59 / Marie Popelková
  0
📷
5 fotografií v galerii
Zatočte s mastnými fleky na zdech Depositphotos
Mastné skvrny na zdech nejsou nic neobvyklého, nejčastěji na ně narazíme v kuchyni. Vypořádat se s mastnými fleky kolem sporáku a nad kuchyňskou linkou, však může být oříšek.

Mastné fleky ale nemusejí „zdobit“ pouze kuchyně. Zejména v rodinách s malými dětmi se mohou tu a tam na zdech objevit otisky ručiček. Poradíme vám, jak takové skvrny odstranit co nejšetrněji a bez poškození stávajícího nátěru.

Pomoci může i chleba

Ačkoli se to možná nezdá, i obyčejný chleba vám může pomoci zatočit s mastnými fleky. Stačí, když z měkké střídky umačkáte kuličku, kterou pomalu skvrnu jakoby vygumujete. Po chvíli si vždy udělejte kuličku novou a pokračujte až do chvíle, než skvrna zcela nezmizí.

Zkuste křídu

V boji proti mastným skvrnám vám může pomoci také bílá školní křída. Stačí, když mastné místo v několika vrstvách křídou přetřete. Takto necháte křídu působit do druhého dne a pak jen jemně oprášíte, a mastnota bude ta tam.

Věrný přítel ocet

Na mastnotu můžete použít také starý známý ocet. Do rozprašovače si připravte směs octa s vodou v poměru jedna ku jedné. Směsí pak mastné fleky postříkejte a nechte přibližně deset minut působit. Poté místa setřete mokrým hadrem a po mastnotě nebude ani památky. O tom, že ocet pomůže i s čištěním mikrovlnky, jsme psali zde.

S mastnotou zatočí i savo

Pokud se nebojíte použít trochu chemie, může vám s mastnými fleky pomoci i savo. I v tomto případě využijete rozprašovač, do kterého přidáte na dva díly vody jeden díl sava a vše dobře promícháte. Ovšem pozor, směs nestříkejte přímo na stěnu, ale na hadřík. Ten pak na skvrnu na několik minut přiložte.

V žádném případě však nesmíte hadříkem skvrnu utírat, tím by mohlo dojít k setření malby. Hadřík na skvrnu pouze přimačkávejte.

Když se rozhodnete malovat

Pokud se rozhodnete mastná místa rovnou přemalovat, vyvarujte se nejčastějších chyb. Pokud si totiž nedáte pozor, s nátěrem rozhodně nebudete spokojení. Mastnota totiž bude barvu odpuzovat, a tak nový nátěr bude ošklivě flekatý.

Mastnou barvu proto nejdřív důkladně seškrábejte a dané místo ještě opatrně odmastěte pomocí saponátové vody a houbičky. Poté aplikujte izolační nátěr proti skvrnám a až poté vymalujte normální malířskou barvou.

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve