Mastnota na zdech je problémem nejedné kuchyně. Můžete se jí poměrně jednoduše zbavit

 Dům 
25. listopadu 2020 09:59 / Marie Popelková
  0
📷
5 fotografií v galerii
Zatočte s mastnými fleky na zdech Depositphotos
Mastné skvrny na zdech nejsou nic neobvyklého, nejčastěji na ně narazíme v kuchyni. Vypořádat se s mastnými fleky kolem sporáku a nad kuchyňskou linkou, však může být oříšek.

Mastné fleky ale nemusejí „zdobit“ pouze kuchyně. Zejména v rodinách s malými dětmi se mohou tu a tam na zdech objevit otisky ručiček. Poradíme vám, jak takové skvrny odstranit co nejšetrněji a bez poškození stávajícího nátěru.

Pomoci může i chleba

Ačkoli se to možná nezdá, i obyčejný chleba vám může pomoci zatočit s mastnými fleky. Stačí, když z měkké střídky umačkáte kuličku, kterou pomalu skvrnu jakoby vygumujete. Po chvíli si vždy udělejte kuličku novou a pokračujte až do chvíle, než skvrna zcela nezmizí.

Zkuste křídu

V boji proti mastným skvrnám vám může pomoci také bílá školní křída. Stačí, když mastné místo v několika vrstvách křídou přetřete. Takto necháte křídu působit do druhého dne a pak jen jemně oprášíte, a mastnota bude ta tam.

Věrný přítel ocet

Na mastnotu můžete použít také starý známý ocet. Do rozprašovače si připravte směs octa s vodou v poměru jedna ku jedné. Směsí pak mastné fleky postříkejte a nechte přibližně deset minut působit. Poté místa setřete mokrým hadrem a po mastnotě nebude ani památky. O tom, že ocet pomůže i s čištěním mikrovlnky, jsme psali zde.

S mastnotou zatočí i savo

Pokud se nebojíte použít trochu chemie, může vám s mastnými fleky pomoci i savo. I v tomto případě využijete rozprašovač, do kterého přidáte na dva díly vody jeden díl sava a vše dobře promícháte. Ovšem pozor, směs nestříkejte přímo na stěnu, ale na hadřík. Ten pak na skvrnu na několik minut přiložte.

V žádném případě však nesmíte hadříkem skvrnu utírat, tím by mohlo dojít k setření malby. Hadřík na skvrnu pouze přimačkávejte.

Když se rozhodnete malovat

Pokud se rozhodnete mastná místa rovnou přemalovat, vyvarujte se nejčastějších chyb. Pokud si totiž nedáte pozor, s nátěrem rozhodně nebudete spokojení. Mastnota totiž bude barvu odpuzovat, a tak nový nátěr bude ošklivě flekatý.

Mastnou barvu proto nejdřív důkladně seškrábejte a dané místo ještě opatrně odmastěte pomocí saponátové vody a houbičky. Poté aplikujte izolační nátěr proti skvrnám a až poté vymalujte normální malířskou barvou.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Princezna Diana celé dva roky věděla, že může zemřít při autonehodě. Nový dokument odhaluje další...

Styl

Nechte své vlasy odpočinout a zbavte se šamponu. Porostou rychleji a nebudou vám tolik vypadávat

Dům a zahrada

Nenechávejte koření v kupovaných sáčcích. Hrozí plíseň i ztráta chuti