Podzim vybarvuje bobule jedovatých keřů. Zkontrolujte raději i ty na vaší zahradě

 Zahrada 
23. listopadu 2020 11:24 / Veronika Prášilová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Jsou nádherné, ale bohužel velmi zrádné Depositphotos
S podzimem přichází nejen typické plískanice, ale také příroda začíná hýřit mnoha barvami. Kromě listí zdobí okolí také keře, jejichž bobulky v tomto období doslova září. Problémem ovšem je, že většina těchto nádherně vypadajících dřevin mívá jedovaté plody.

Proto je nutné tyto keře umět rozpoznat a buď vhodně zabezpečit a děti, které barevné kuličky svádí, varovat, anebo je v krajním případě zlikvidovat. Které jsou ty nejčastější?

Pozor na špinavé ruce

Keře pámelníku obsypané bílými bobulkami odjakživa přitahují děti jako magnet. Známé práskací kuličky jsou pro ně velkou zábavou. Ruku na srdce, kdo v dětství nešlapal na tyto kuličky nebo je nelupal mezi prsty? Buďte však ostražití. U dětí totiž není rizikem pouze to, že je sní. Nepříjemné zažívací obtíže mohou mít i v případě, kdy sní například svačinu rukama, na kterých jim ulpěla šťáva z těchto kuliček. Pozření většího množství bobulí se může projevit zmateností, dezorientací a bezvědomím.

Trpkost jedlíky odradí

Ptačí zob je jedním z nejoblíbenějších keřů pro živé ploty. Je stálezelený, rychle roste, dobře se tvaruje a chrání před hlukem a zvědavci. Jak název napovídá, na lesklé černé bobulky se slétají ptáci. Na rozdíl od savců však pro ně nejsou jedovaté. Naštěstí jsou plody svíravě trpké a otravy, respektive spíše nevolnosti, nejsou příliš časté. Zajímavostí je, že macerát z dužiny plodů byl v minulosti pro svou sytě rudou barvu používán k dobarvování vína či textilií.

Tis je nádherný, ale velmi zákeřný

Velmi efektním, ale naprosto nevhodným jehličnanem do zahrady s dětmi je tis. Největší riziko představují krásně červené dužnaté míšky obalující semeno. Míšky samy o sobě jedovaté nejsou, dokonce jsou vyhledávanou ptačí pochoutkou, ovšem semena jsou prudce jedovatá.

Příznaky otravy přicházejí rychle, patří mezi ně zblednutí kůže, poruchy vidění, zvracení a křeče. Bez okamžité lékařské pomoci může nastat smrt obrnou a zástavou srdce. Zajímavostí je, že tisy se dožívají až 300 let a mají tvrdé dřevo, které se používalo k výrobě luků, kuší, hřebenů a uměleckých předmětů. Nyní je zařazen mezi zvláště chráněné druhy.

Přičichnutí způsobí závratě

Další zrádnou rostlinou je lýkovec jedovatý. Ten své druhové jméno nedostal náhodou. Potíže nastávají už ve chvíli, kdy se rostliny jen dotýkáte nebo si přivoníte ke květům, což způsobuje bolesti hlavy a nevolnost. Její pryskyřičné látky mají dráždivé účinky. Nejnebezpečnější je požití plodů.

I když svou hořkostí od konzumace odrazují, k velmi těžkým otravám dochází při pozření jen několika plodů. V každém případě je nutná lékařská pomoc, jelikož i lehké otravy vedou k nevratnému poškození ledvin. Z kůry lýkovce, přezdívaného též čertovo lejno nebo vlčí pepř, se v minulosti získávala červená barva sloužící v malířství.

Zrádný břečťan i rulík

Svíravě hořké plody má naštěstí i oblíbený popínavý břečťan. Přesto se každoročně v ordinacích objevují zvědavé děti s úpornými průjmy a zvracením vyvolanými právě lákavými kuličkami břečťanu. Jenže děti kuličky nemusejí jen kousat, ale i polykat. Bohužel výjimkou proto nejsou ani fatální otravy končící smrtí.

Nejčastější otravy způsobuje rostlina, jejíž bobule připomínají jiné jedlé plody. Řeč je o rulíku zlomocném, který je známý již tisíce let. Ve starověku si dámy z vyšší společnosti do očí kapaly šťávu z rulíku, jež rozšiřovala zorničky, což se tehdy považovalo za symbol krásy. Tyto experimenty však často končívaly smrtí.

Při otravě vezměte vzorek

Nebezpečné jsou i další více či méně jedovaté rostliny jako brsleny, krasavice cesmíny, oblíbené nenáročné hlohyně, bobkovišeň, střemcha či dřišťál. Buďte proto na sebe i své děti velmi opatrní a v případě, že někdo ve vašem okolí nějakou tu bobulku pozře, vyhledejte ihned lékaře. Pro lepší a rychlejší pomoc s sebou vezměte i vzorek rostliny. Čtěte také: Okrasný česnek zkrášlí vaši zahradu. Zasadit ho můžete ještě nyní.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Televize je stále oblíbené médium, v průměru před "bednou" prosedíme až 4 hodiny denně

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod