Tam kde hmoždinka nestačí, použijte chemickou kotvu
Chemickou kotvu můžete znát i pod názvem chemická malta nebo chemická hmoždinka. Jde o kotvicí prostředky na bázi pryskyřice. Tvoří je dvě husté tekuté složky, které jsou oddělené v kartuši, při aplikaci se smíchají a začnou tvrdnout. V rychlém čase vytvoří tato pryskyřice efektivní, pevný a chemicky odolný spoj.
Výhodou je, že výrobek seženete v každém hobby marketu a v prodejnách barev a laků. Cena chemické kotvy se odvíjí od velikosti i typu výrobku. Pokud ale potřebujete upevnit jednu polici nebo regál, můžete použít skleněnou chemickou ampuli, která je buď natloukací nebo závrtná. Pokud budete chemickou kotvu používat v interiéru, vyberte si výrobek, který neobsahuje rakovinotvorný styren. Tato skutečnost je na výrobku uvedena.
Chemická kotva a její aplikace
Na většinu prodávaných kartuší vám bude stačit běžná aplikační pistole na vytlačování silikonových kartuší. Na některá větší profesionální balení je nutné použít speciální pistoli se soustředěnými písty. Samotná aplikace je velmi jednoduchá a zvládne ji každý. Stačí vyvrtat díru, vysavačem nebo smetáčkem ji očistit od prachu a pomocí pistole ji vyplnit hmotou z kartuše. Pak už jen stačí do otvoru vešroubovat kulatinu se závitem a počkat na vytvrdnutí.
Kotvení do betonu, zdiva či dřeva
Chemické kotevní systémy se používají všude tam, kde jiné typy mechanického kotvení selhávají. Uplatní se především v narušeném zdivu. Oceníte je když budete potřebovat připevnit umyvadlo, záchod, ukotvit zábradlí, přidělat držák televize nebo zavěsit těžkou polici na stěnu. Použít ji můžete do betonu, zdiva, ytongu, dřeva a dalších materiálů. Dále čtěte: Letem světem výběrem té správné hmoždinky.