10 pokojových květin, které přežijí i v tmavých místech

 Dům 
12. dubna 2016 19:44 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Některé rostliny nepotřebují mnoho světla Internet
Potýkají se nyní vaši zelení přátelé s nedostatkem světla? Chcete ozelenit tmavé části domova? Zjistěte, kterým rostlinám bude takové umístění vyhovovat.

Nemáte dostatek světla pro rostliny, nezoufejte některé se obejdou i bez něj

Calathea
Ve své domovině Calathea tvoří hustý podrost ve stínu vysokých stromů deštných pralesů. Je to keříkovitá rostlina s jednoduchými stonky, na nichž rostou poměrně široké listy v nejrůznějších kresbách. Nejkrásnější kresbu má C. makoyna. Na svých dlouhých stonkách nese tenké, široké listy. Odrůda C. crocata má listy sice jednoduché bez kresby, ale kvete nádhernými oranžovými květy ve tvaru košíčků.

Dieffenbachia
Jsou známé pro své široké listy s barevným vzorem, široké využití v českých bytech i kancelářích a konečně také pro svoji jedovatost, pro kterou byly používány i jako náplň do jedovatých šípů. Mají nejraději filtrované světlo. Zkuste použít závěs mezi rostlinou a sluncem a to zejména v průběhu jara a léta, kdy rostlina produkuje nové listy.

Dračinec
Špičaté listy, které rostou vzhůru a mají červený obrys jsou pro tuto rostlinu naprosto typické. Je to nenáročná rostlina, vydrží jak na stinnějším místě, tak i na přímém slunci.

Zelenec
Zelenec (Chlorophytum comosum) je vděčná pokojová rostlina, která přinese spoustu radosti i úplně začínajícím pěstitelům nebo naprostým amatérům. Ať ji umístíme na skříň, zavěsíme na zeď, nebo postavíme na okenní parapet, všude obrazí dlouhými trávovými listy tvořícími zvlněné růžice.

Filodendron
Filodendron řadíme mezi liánovité rostliny. Mají velké množství vzdušných kořenů. Potřebují oporu, okolo které se obtáčí, nebo je můžeme použít do závěsných nádob. Tvary listů mají srdčité anebo šípovité.

Bromélie
Bromélie pocházejí z deštných pralesů Střední a Jižní Ameriky. Jsou to epifyty, ve své domovině se zachycují na větvích stromů nebo na kmenech, ale patří k nim i geofyty, zemní rostliny. Květenství bromélií je velmi dekorativní. Rostliny mají zbarvené listeny, bubnovité hůlky, košťátka na silných barevných stoncích nebo květy ve tvaru kopí a meče.

Lopatkovec
Tato půvabná, elegantní avšak nenáročná rostlina roste v Kolumbii v keřích ve stínu stromů. Jejími květy se můžeme těšit dlouhodobě; kvete na jaře a na podzim. Tmavě zelené listy vytvářejí pozadí pro spanilé bílé květy (toulce) se smetanovými palicemi. Rostlina vydrží kvést poměrně dlouho.

Spící panna

Tato kopinatá rostlina je oblíbená především pro své listy, které jsou mnohdy tak půvabné, že připomínají svojí dokonalostí až krásu umělou. Listy, které rostou v trsech jsou úzké, oválné a na tmavě zeleném podkladu nesou stříbrné pruhy nebo skvrny. V létě se objevuje něžné květenství v podobě bílých nebo žlutých toulců. Když květy odkvetou mohou z nich vzniknout červené bobule.

Tchýnin jazyk
Tchynin jazyk čili tenura (Sansevieria) je velmi skromná pokojová rostlina. Málokterá jiná vydrží tolik omylů nezkušených pěstitelů. Má také mnohem více podob, nežli ony špičaté a ostré listy, díky nimž dostala své přívisko… a všechny jsou poměrně dekorativní.

Kořenokvětka
Kořenokvětka (Aspidistra elatior), lidově “ševcovská palma“ nebo “domácí štěstí“, je optimální pokojovou rostlinou pro všechny, kteří chtějí mít přes zimu doma trochu zeleně, i když nemají dostatek pěstitelských zkušeností.

Její protáhlé tmavě zelené listy eliptického nebo kopinatého tvaru mají voskový lesk a jsou poseté bílými tečkami. Vyrůstají z tlustého oddenku a po čase dokážou vytvořit docela pěkný trs lesklých zelených listů, který působí jako právě přenesený z Buddhovy zahrádky. Ostatně, proč jinak by si tato rostlina vysloužila svoji přezdívku “domácí štěstí“.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Umělá inteligence už vylepšuje i chuť piva nebo čokolády

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod