Popel ze spáleného dřeva je velmi užitečná surovina, která vám ušetří finance

 Ostatní 
28. ledna 2021 09:02 / Eva Vogelová
  8
📷
6 fotografií v galerii
Popel ze dřeva nahradí minerální hnojiva pro rostliny  Depositphotos
Topná sezona je v plném proudu. Pokud vlastníte krb či kamna, nepochybně v nich pálíte každý den dřevo. Zbyde vám z něj hromada popela. Byla by škoda, kdybyste ho všechen vhodili do popelnice, protože se vám bude velmi hodit. Oceníte ho zejména, pokud bydlíte v domě se zahradou. Jak ho můžete prakticky zužitkovat?

Mnozí popel ze spáleného dřeva bezmyšlenkovitě vyhodí, protože ho považují za odpad. Málokdo však ví, že obsahuje cenné látky, které prospějí rostlinám. Díky němu můžete i ušetřit, protože nahradí kupované hnojivo a další suroviny, které v domácnosti potřebujete. Stačí vědět, k čemu popel použít.

Popelem posypete namrzlé schody a chodníky

V zimě často klesá teplota pod bod mrazu. Když se ráno vydáte z domu do práce či školy, patrně vás namrzlé chodníky okolo domu příliš nepotěší. Ve spěchu můžete snadno uklouznout a zranit se. Ohrožení se nejvíce týká starších lidí, kteří kvůli pádu mohou skončit v nemocnici i na několik týdnů.

V případě, že v domácnosti nenajdete piliny, písek či štěrk, nemusíte zbytečně utrácet v obchodech za posypovou sůl. Dokáže ji totiž nahradit i popel z kamen. Pokud máte venku dlaždice, neměli byste na ně sypat hrubou surovinu, kterou sůl bezpochyby je. Využijte raději popel.

Další výhoda popela spočívá v tom, že po roztátí sněhu ho nebudete muset uklízet. Popel na posypání chodníků použijte však pouze v případě, že se v něm nenachází žádné ostré předměty. Nebezpečí zranění chodidel představují zejména hřebíky.

Popel nahradí kvalitní hnojiva

Popel ze spáleného dřeva strčí do kapsy mnohdy i kvalitní minerální hnojiva z obchodu. Má totiž podobné složení. Obsahuje hořčík, fosfor, vápník či draslík. Pokud pěstujete větší množství rostlin v domácnosti či na zahradě, využití popela se vám finančně vyplatí, protože nebudete muset kupovat hnojivo.

Popel prospěje zejména okrasným květinám, cibulovinám či drobnému ovoci. Nesvědčí však rostlinám, které vyžadují kyselou půdu. Řadí se mezi ně azalky, rododendrony či borůvky. Popelem můžete vyživit i trávník, aby se vám hezky zelenal. Dále se hodí i do kompostu. V žádném případě však nesmíte hnojit rostliny popelem z briket či uhlí.

Popel pomůže s úklidem

Popel zvládne nahradit i některé čisticí prostředky. Nebudete je muset už kupovat. Popel oceníte zejména při mytí skel, oken a zrcadel. Nachystejte si hadřík, který navlhčete vodou a následně na něj nasypte malé množství popela. Zbaví skla šmouh. Vyčistit s ním můžete i sklo z krbu či krbových kamen.

Dále vás jistě potěší, že si popel dokáže poradit s vylitým olejem na podlaze v domácnosti i garáži. Stačí, když na mastnou skvrnu vysypete vetší množství popela a necháte ho tam ležet do druhého dne. V garáži ho následně pouze smeťte a v domácnosti po něm ještě podlahu setřete. Přečtěte si také o tom, proč byste neměli vyhazovat citronovou kůru. Pomůže vám s několika problémy v domácnosti.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Daniel Landa se po koronavirových skandálech vrací k hudbě

Styl

Domácí kyslíková terapie je snadnou cestou ke zlepšení stavu pleti

Dům a zahrada

Kdo chce mít na jaře krásný trávník, musí se v zimě vyvarovat časté chyby a navíc jej v únoru správně...

Zavřít reklamu