(Ne)závislácký život s počítači aneb Dopřejme si digitální dietu, aby nás moderní technika zcela neovládla

 Ostatní 
01. listopadu 2014 06:31 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Opravdu sdělujeme smskami něco smysluplného a důležitého? pixabay.com
Moderní technologie jsou skvělá věc. Zkuste ale složit do půvabné dámské kabelky chytrý telefon, notebook či tablet, digitální fotoaparát, čtečku. Pánům se to do kapes také rozhodně nevejde. Zato hlavu můžeme mít prázdnou, máme přece všechno v kabele.

Bez všech těch mobilních přístrojů to dnes zdá se vůbec nejde. Zavolat rodičům, známým, objednat nákup nebo něco na sebe, zaplatit účty, vyhledat dopravní spoj, objednat se k lékaři, zajistit si hotel nebo rovnou celou dovolenou včetně wellness programu, zjistit, jak se řekne turcky dobrý den – to všechno děláme za pochodu, s některou z obrazovek spuštěnou a „pamatovacími“ záložkami ve stálé pohotovosti.

Jak fungoval svět bez těchto pomůcek? Někteří z nás si to samozřejmě pamatují, ale vysvětlete dvacetiletému mladému muži nebo slečně, že my starší jsme za podklady ke studiu nebo napsání článku museli opravdu do ulic a do knihoven. Že jsme nepovažovali za marné se občas někoho zkušeného a vybaveného odborností na něco zeptat a v klidu ho vyslechnout. Že jsme netelefonovali u oběda, protože telefon byl jen na stolku v předsíni a používal se na opravdu nutné spojení se světem, jinak se chodilo na návštěvy, kde se nehrály počítačové hry, ale třeba karty a přitom se hodně vyprávělo, že jsme s lidmi vzdálenými vedli korespondenci, kterou jsme psali s rozmyslem, protože takový dopis nejen sděloval zprávu, ale byl také obrazem našich pocitů. Že jsme si dopisy od přátel schovávali jako něco cenného, k čemu se občas vracíme, protože nám to připomene něco důležitého z našich životů. Že jsme chodili jednou za čas k fotografovi nechat si udělat pěkné rodinné portréty.

Takhle to dnes není a nedožijeme-li se „černého okamžiku“, kdy všechna ta informační technika naráz umře, už to tak nikdy nebude. Uvědomujeme si ale, jak moc nás to ochuzeje o intenzivní prožitky, o styk s lidmi, o nové zážitky? Vždyť „na internetu“ je všechno stokrát přežvýkané, kdy tu najdeme něco skutečně nového a zajímavého? Americký publicista Daniel Sieberg je odborník na moderní technologie. A právě intenzivní zájem o ně ho nakonec dovedl na opačnou stranu. Nyní i v češtině můžete přečíst jeho půvabnou a s vtipem napsanou knihu Digitální dieta. Nenutí nás odhodit mobil nebo notebook. Jen vám nabízí cestu, jak všechny moderní pomůcky používat tak, aby sloužily ony nám a ne my jim. Zkuste si knihu přečíst (na papíře, nikoliv na počítači), digitální dieta nám všem může život jen a jen obohatit.
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Michal David oslavil šedesátiny s dvouletým zpožděním. Dostal ale multiplatinovou desku

Styl

Nestárneme jen věkem, ale také stresem. Díky němu rychleji stárne náš imunitní systém a přicházejí...

Dům a zahrada

Přilákejte včely na zahrádku. Modré květiny jsou pro ně výjimečné

Zavřít reklamu