Vlastní zelenina v zimě. Některé druhy jsou dokonce chutnější při sklízení pod bodem mrazu
Poradíme vám, které druhy zeleniny jsou vhodné, a které jsou dokonce chutnější pro sklízení při teplotách pod bodem mrazu.
Zimní stálice
Nejčastěji se pro zimní sklízení pěstují růžičková kapusta a její blízký příbuzný kadeřávek. Listy se v průběhu zimy sklízejí zespodu rostliny. Pokud jsou namrzlé, nechávají se při pokojové teplotě povolit. Odolný je také pórek. Jestli máte skleník, můžete si část zeleniny před zimou přesadit do něj, nezapomínejte však na zalévání. To platí i pro zeleninu ponechanou venku, jestliže panuje suchá zima.
Přežijí i mráz
Po celou zimu se dá sklízet také kořenová zelenina. Podmínkou však je, aby půda nezamrzla příliš rychle a doslova na kost. Proto je vhodné mrkev, pastinák, černý kořen nebo křen schovat pod vrstvu listí, slámy či chvojí a zakrýt netkanou textilií. Nechcete-li riskovat, část úrody můžete uložit do chladného temného sklepa do bedýnek s navlhčeným pískem. Čtěte také: Pěstujte si kadeřávek. V zimě vám dodá nálož vitaminů a minerálů.
Tip:
Jako nadestýlku můžete vyzkoušet dubové listí. Zkušení zahrádkáři vypozorovali, že má větší výhřevnost než listí z běžných zahradních stromů.
Čemu mrazík prospívá
Dokud nepřijdou tuhé mrazy, můžete sklízet salát štěrbák, špenát, čekanku, zelí, hlávkovou kapustu, ředkve, polníček nebo zimní cibuloviny. Je vhodné je chránit bílou netkanou textilií, která jednak prodlouží sklizeň, a také pomůže snadněji sklízet pod případnou sněhovou pokrývkou.