Za praskání rajčat může jedna příčina, které můžete předejít

Rajčata praskají po vydatném dešti
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zahrada 
09. srpna 2020 10:00 / Depositphotos
  51   4
Těšili jste se na pěknou úrodu rajčat, ale začaly se na nich tvořit praskliny? Hlavní příčinou je špatná zálivka. Na vině může být počasí nebo špatná péče. O rajčata se musíte pravidelně starat, jinak vaše úroda nebude nikdy dobrá.

Nevzhledným prasklinám můžete předejít důkladnou péčí. Někdy vám pěstování rajčat může zkomplikovat počasí, proto je nejlepší sázet rajčata do skleníku, kde výkyvy teplot nebudou tak vysoké.

K praskání rajčat nejčastěji dochází při průtrži mračen

K pukání rajčat často dochází, když je sucho a po několika dnech se spustí velký liják. Rajčata si nedokáží s nadměrným přísunem vody poradit a dojde k prasknutí pletiv. Pukliny nikdy nemají na starosti choroby či škůdci.

Před nečekanou průtrží mračen rajčata sotva zachráníte, pokud je nesázíte do skleníku. V letošním létě prší poměrně často, takže není divu, že vám praskají. Příště je raději zasaďte do skleníku nebo zvolte odolnější odrůdy.

Rajčata mohou praskat i vaší vinou

Za praskaní rajčat nemusí být zodpovědné pouze počasí, ale i vy sami. Pokud je pravidelně nezaléváte, mohou se na nich ukázat nevzhledné pukliny také. Pokud se někdy stane, že zalít rajčata zapomenete a po dvou dnech je přelijete, děláte chybu.

Když zeleninu zapomenete nebo nemůžete pravidelně zalít, následně je zbytečně nepřelévejte, popraskají. Zálivka by měla vždy obsahovat stejné množství vody a neměla by být nikdy příliš vydatná.

Odolné odrůdy rajčat proti praskání

Některé odrůdy rajčat jsou proti praskání odolnější a některé méně. Odolnější odrůdy jsou třeba Tipo, Dafne, Orfea, Partner, Parto, Bejbíno, Toríno či Start. Pokud máte potíže s praskáním rajčat a nevlastníte skleník, vyberte si příště jednu z těchto odrůd. Nejvíce náchylné k praskání jsou odrůdy F1 hybridy.

Prasklá rajčata jíst můžete, ale s konzumací neotálejte

Za praskání rajčat nemůže žádná choroba ani škůdce, takže je sníst můžete. Měli byste to však udělat bezprostředně po sklizni a vždy je nejdříve důkladně zkontrolovat. Pukliny totiž bývají náchylné na tvorbu plísní. Zjistěte, jak s plísní na rajčatech zatočit.

Eva Vogelová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Zapomenutý kus země na břehu Atlantiku. Podzim je ideální doba na jeho objevování

Věda & Vesmír

Jak dlouhý je doopravdy galaktický rok

Bydlení

I v paneláku lze dobře skladovat zeleninu či ovoce. Musíte jen znát ty správné triky

Zavřít reklamu