V boji proti komárům vsaďte na přírodní repelent v podobě rostlin, které je odpudí

 Zahrada 
09. června 2021 14:18 / Eva Vogelová
  0
📷
5 fotografií v galerii
Některé výrazné vůně komáry odeženou  Depositphotos
Připadáte si jako magnet na komáry? Rozhodně nejste sami, posezení na terase nebo na balkoně kazí otravný hmyz téměř všem. Bojovat proti nim můžete pomocí rostlin, které je svými přírodními vůněmi odpuzují. Jaké byliny komáři nesnášejí?

Rostliny, které komárům nevoní, zasaďte na místo, kde nejčastěji trávíte teplé letní večery. Pokud vlastníte altán nebo terasu, měli byste je umístit přímo tam. Pro lepší efekt zkombinujte hned několik rostlin ve větším množstvím. Zasaďte je do truhlíku a na zahradu okolo posezení. Aromatické rostliny samy úplně všechny komáry neodpudí, ale mohou trochu pomoci. Utrhněte jejich stonky s listy, rozmělněte je v rukou a rozprostřete na stůl či lavici. Vůně budou silnější a množství komárů okolo vás ubude.

Rozmarýn

Rozmarýn funguje jako účinný přírodní repelent proti komárům. Bylinu můžete pěstovat v květináčích na terase nebo v bylinkové zahrádce poblíž zahradního altánu. Zesílit jeho účinek proti otravnému hmyzu můžete tím, že si z něj vyrobíte přírodní repelent. Rozmarýn usušte a nechte ho zhruba půl hodiny vařit ve vodě. Odvar přelijte do rozprašovače. Můžete s ním postříkat sebe i místo, kde se nacházíte.

Šalvěj

Šalvěj vás také ochrání před otravným hmyzem. Podobně jako rozmarýn můžete bylinu pěstovat v květináčích či na záhonech a vyvařit si z ní přírodní repelent. Pokud rádi s rodinou či přáteli grilujete, natrhejte šalvěj a položte rostlinu na gril. Uvolní se z ní vonné silice, které komáry a další dotěrný hmyz od ohně odpudí.

Levandule

Vůně levandule je pro lidi příjemná a uklidňující, ale komáři ji vnímají jinak. Pro ně je aroma modrofialových rostlin velmi odpudivé. Vůně levandule pochází nejen z květů, ale také listů. Svojí krásou vám také zkrášlí okenní parapety, balkon, terasu či zahradu. Pro větší ochranu před hmyzem levandule natrhejte, rozdrťte a potřete si s nimi pokožku a oblečení. Kromě komárů vás také mohou štvát mandelinky, které rády ničí úrodu brambor. Poraďte si s nimi bez chemie

Citronová tráva

Citronová tráva je známá svojí výraznou citronovou vůní. Obsahuje několik vonných silic. Bohatá je zejména na citral, limonen a geraniol, které se používají i k přípravě některých přírodních repelentů proti komárům. Citronová tráva je považovaná za jeden z nejsilnějších přírodních odpuzovačů otravného hmyzu. Rostlina není náročná na údržbu a roste poměrně rychle. Zasadit ji můžete do květináčů i zahrady.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Moderátor Aleš Cibulka dal všude výpověď a skončil s totálním vyhořením organismu. Po čase i s 24 stehy...

Styl

Anna (48): Matka zemřela a sestry jsou náhle kvůli dědictví jako saně

Dům a zahrada

Dopřejte si vlastní ovoce i během zimních měsíců. Důležitá je zralost při sklizni a vhodná vlhkost při...