Listopad v zahradě: Na co se připravit?

 Zahrada 
05. listopadu 2016 10:50 / Marie Popelková
  0
📷
6 fotografií v galerii
Podzimní zahrada přináší spoustu práce, ale i radosti. Shutterstock
Listopad je pro zahrádkáře docela náročný měsíc. Je potřeba shrabat listí, porýt záhony, je pořád co sklízet, ale i sadit. Na co se před zimou připravit?

Hrábě prakticky neodložíte do prvního sněhu. Jsou totiž stromy, které si své nádherně zbarvené listí podrží až do prvních mrazů. Listí můžete dát do kompostu a promíchat s už zetlelým bioodpadem. Někdo ale listí nevyhazuje, může totiž perfektně posloužit k ochraně kořenů ovocných stromů. Pozor ale na vítr, který by listí mohl opět rozfoukat. Nejlepší bude, když nástelku promícháte s těžším materiálem, který pak na jaře dodá navíc stromům ještě pořádnou dávku živin. V tomto případě ale listí nahrabte po obvodu koruny, ne přímo pod kmen. Jemné kořeny, které by mohl mráz poškodit, jsou totiž právě zhruba v obvodu koruny.

A jak zahradu na zimu připravit? Dáme vám několik rad.

Stromy a keře

Listopadky na noc přikrývejte, abyste je ochránili před prvními mrazíky. Květům tak prodloužíte jejich barevnost. Dokud půda nepromrzne, je nejlepší čas na výsadbu ovocných stromů. Peckoviny na zimu nesázejte, protože špatně přezimují. Skliďte poslední ovoce a pokud hrozí okus stromů zvěří, obalte kmínky rohožemi nebo pletivem. Nemocné stromy ořežte a ošetřete.

Pokud máte na zahradě jehličnany, ostříhejte je a materiál použijte na ochranu skalky a choulotivých rostlin. Jalovce, túje a tisy je vhodné před zimou svázat, aby je sníh nerozčísl a trvale jim nepoškodil tvar. Listopad bez mrazu je ale i vhodnou dobou pro výsadbu jehličnatých stromů, k založení okrasného plotu z tújí nebo smrčků.

Užitková zahrádka

Začátek listopadu je ideálním měsícem pro výsadbu česneku, jarního zelí a zimní cibule. Naopak sklízejte poslední hlávkové zelí, brambory, endivii, pórek, mrkev, vodnici topinambur, celer a růžičkovou kapustu. Zelí nakrouhejte a naložte. Abychom mohli po celou zimu sklízet také špenát, polníček a petrželku, ochráníme je před mrazem překrytím netkanou textilií. Pod ní budou dobře chráněny i základy sklizně příštího jara - do zryté a přihnojené půdy můžete vysít ranou karotku, kořenovou petržel, ředkvičky i salát, pod textilií naklíčí a na jaře rychle vyrazí.

Tato doba je nejlepší k vytvoření kompostu. Patří do něj zbytky okrasných rostlin, zeleniny a ovoce, spadané listí, větvičky a poslední posekaná tráva.

Okrasná zahrádka

Jakmile přejde první přízemní mráz, je po posledních květech chryzantém, jiřinek i růží. Chryzantémy ostříhejte nízko nad zemí, jiřinky vyryjte a oschlé hlízy uskladněte v tmavé chladné místnosti pro příští rok.

Růže nyní potřebují zvláštní péči. Záhonové keřové sestřihneme a přihrneme k nim kopeček zeminy, aby byl překryt krček. U stromkových růží je krček tam, kde se začíná větvit naroubovaná koruna. Růži proto obalte v tomto místě slámou, kterou ještě překryjte fólií.

V listopadu dokončete výsadbu macešek. Do truhlíků, které můžete nechat venku, dejte trvalky, např. primulky, srdcovky či hořce. Pozdní trvalky budou stále kvést, dokud je nespálí mráz. Je nutné otrhávat odkvetlé květy.

Poslední ozdobou na konci listopadu zůstávají na zahradě okrasné trávy, bambus a některé trvalky, které si zachovávají listy. Jsou sice již suché, na podzim je ale nestříháme – suché listy poskytují ochranu středu rostlin, ze kterého na jaře vyrazí nové zelené přírůstky.

Skleníky

Před nástupem zimy je nutné vytápěné skleníky pečlivě vyčistit. Nesmí tam zůstat žádné nakažené rostliny nebo škůdci. Zkontrolujte skla a dveře, zda dobře těsní, a proveďte revizi topení. Častý bývá únik tepla větracími okny, které špatně těsní.

Zahradní nářadí

Velmi důležité je uschovat také veškeré zahradní nářadí. To by vlivem mrazů, dešťů a sněhu mohlo zrezivět. Před tím, než je uskladníte, odstraňte z něj všechny nečistoty.

 

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve