Vajíčka na několik způsobů. Znáte je všechny?
Způsobů k přípravě vajec je opravdu mnoho, zde je alespoň několik typů.
Vejce na hniličku
Oblíbená vejce na hniličku je nutné povařit pět až sedm minut. Po uplynutí této doby se vejce ochladí, oloupe a pokud je to třeba, může se před podáváním ohřát v osolené vodě. K přípravě vajec na měkko je třeba použít opravdu čerstvá vajíčka, neměla by být starší než sedmnáct dní. Vejce na měkko vařte ve vroucí vodě maximálně pět minut a minimálně dvě minuty.
Vejce naměkko
Má tekutý žloutek a někdy lehce i bílek, vaří se cca 4 minuty. Špička se odsekává nožem. Tekutý žloutek se vyjídá lžičkou.
Vejce pošírovaná
Ztracená neboli pošírovaná vejce jsou velmi efektním a chutným způsobem přípravy vajec. V této úpravě si nejlépe vychutnáte lahodnou chuť žloutku.
Pro přípravu ztracených vajec je základním předpokladem mít co nejčerstvější vajíčka. Díky tomu bude bílek hezky držet pohromadě. V menším rendlíku přiveďte k varu vodu a jakmile se začne vařit, vlijte do ní lžíci octa. Vodu nesolte! Dle počtu porcí rozdělte vajíčka jednotlivě do mističek. Vodou v rendlíku rychle zamíchejte, aby vznikl vír. Doprostřed víru vlijte jedno vajíčko. Vír se postará o to, aby bílek obalil žloutek. Jakmile je bílek pevný, odstavte rendlík z plamene a nechte vejce dojít. Stačí asi 2–3 minuty.
Vejce natvrdo
Vejce uvařená natvrdo mohou být používána jako příloha hlavních jídel. Mnoho kuchařů je například servíruje s koprovou omáčkou, vejce rozkrojené na půlky podáváme k čočce na kyselo. Také se vkládají do masových a sýrových rolád.
Samozřejmostí jsou takto upravená vejce jako ozdoba chlebíčků a studených obložených mís.
K vaření natvrdo byste neměli používat vejce úplně čerstvá. Nejlepší jsou asi týden stará. Důležité je dát vejce do studené vody, tu přivést k varu a nechat vejce vařit 7–8 minut. Po uvaření je nutno vejce ihned ochladit pod tekoucí studenou vodou. Vejce je vevnitř hodně horké, a dokonce potom, co je vytáhnete z vařící vody, se bude dál dělat a žloutek by pak byl po obvodu černý.
Nejlepší je loupat vejce pod tekoucí studenou vodou. Začnete na širším konci, pustíte si vodu, která vám spláchne úlomky skořápky, jež by mohly na vajíčku zůstat. Na širším konci je ta zmíněná vzduchová bublina a tedy je tam trochu víc místa a lépe se dostanete pod skořápku. Můžete použít opačný konec kávové lžičky, kterou zavedete mezi skořápku a bílek. A když zaberete, tak se skořápka trhá, a pokud není vejce úplně čerstvé, krásně ji stáhnete. Když vejce rozkrojíte, můžete vidět, jak má správně vypadat. Po 6 minutách by měl být bílek tuhý a žloutek uvařený, uprostřed trochu mazlavý.
Míchaná vejce
Připravit míchaná vajíčka, která nejsou příliš řídká, nebo naopak příliš vysušená, může být docela věda. Základem dokonalé míchanice je správná teplota. Pánev si nejdřív důkladně předehřejte, přidejte kousek másla a stáhněte plotnu na střední teplotu. Když se máslo rozpustí, vlijte na pánev vajíčka, která jste si předem rozklepli do misky. Asi minutu je míchejte a pak přidejte polévkovou lžíci zakysané smetany s co nejvyšším obsahem tuku. Díky ní budou vejce ve výsledku nádherně krémová, jemná a měkká. Promíchejte a nechte smažit dalších 30 vteřin až 1 minutu. Rychle je pak přendejte na připravený talíř a okamžitě servírujte.
Volské oko
Někdo ho má rád na večeři, jiní jej berou jako přílohu zahuštěné omáčky či k čočce. Řeč je o volském oku. Olej musí být dokonale rozehřátý. Vejce na pánev rychle neklopte. Nechte ho pomalu sklouznout ze skořápky. Žloutek zůstane neporušený. Když okraje začnou být křupavé, stáhněte na nízkou teplotu a přiklopte pánvičkou na 30 vteřin. Na povrchu by měl vzniknout tenký povlak a žloutek zůstat měkký. Teprve poté osolte a opepřete. Kdo by chtěl, může omeletu na chvíli položit na papírovou utěrku, která vsákne přebytečný tuk.