Jak se zbavit ucpaného odpadu?

 Dům 
05. ledna 2017 11:40 / Marie Popelková
  16
📷
3 fotografie v galerii
Ucpaný odpad umí nadělat velké problémy i nepořádek! Než však zavoláte instalatéra, zkuste pár osvědčených metod! www.kanalizace-charvat.cz
Ucpaný odpad v domácnosti umí člověku pokazit náladu i pořádně zavařit. Pokud se totiž ucpe, když například perete, může z toho být vytopená koupelna i sousedé! Nemluvě o zápachu, který z odpadu často jde! Nepropadejte panice a zkuste problém svépomocí odstranit. Poradíme vám několik osvědčených kousků, které by vás měly ze zapeklité situace dostat.

Než bezmocně vytočíte číslo na instalatéra, zkuste si poradit sami. Pokud netušíte, co je příčinou ucpání, musíte zkontrolovat sifon. Nejlépe to uděláte tak, že odmontujete jeho spodní část a odstraníte nečistoty. Sifon má obvykle tvar písmene U a dá se říct, že je přímo pod dřezem nejníže položeným místem. Jakmile sifon vytáhnete, musíte z něj dostat všechny nečistoty, ať už jsou to například vlasy, špína z praní nebo stará zubní pasta a podobně.

Zkuste zvon

Můžete také zkusit použít mechanický zvon, který mívá různé průměry. Koupíte ho v každém větším nákupním středisku nebo ve specializovaných obchodech a domácích potřebách. S ním pořádně protáhnete umyvadlo, vanu, ale taky například záchod.

Zvonovat je nejlepší v době, kdy napustíte do umyvadla nebo vany vodu a ona neodtéká. Když začnete pumpovat, měli byste nečistoty vytáhnout, nebo s nimi pohnout tak, aby se samy vyplavily do kanalizace. Problém by tak měl být odstraněn.

Když nepomohl ani zvon, je potřeba sáhnout po čističích odpadů. Bývají v různých podobách, ať už jsou tekuté, granulované nebo v kyselině chlorovodíkové. Tekuté čističe se nalejou do odpadu v objemu zadaném na obalu a asi po půl hodině se ucpané místo propláchne teplou vodou. Lze to i opakovat a nechat působit i několik hodin. Do odtoku lze nasypat i tři polévkové lžíce granulovaného čističe, zalít půl litrem teplé vody a nechat půl hodiny působit. Potom je potřeba odpad znovu propláchnout a v případě potřeby postup opakovat.

Opatrnost nutná

Pokud zvolíte na boj s ucpaným odpadem chemii, musíte si dávat pozor. Vezměte si k tomu rukavice, roušku, ale i brýle. Buďte velmi opatrní, dvojnásob to platí u kyseliny chlorovodíkové. Je nutné ji nalévat do vody, v opačném případě by totiž mohla vyprsknout. Nezkušení by se tomu měli raději vyhýbat.

Kdyby ani to nepomohlo, problém je někde dál. Vyřešit ho můžete pomocí čisticí pružiny, která může pročistit odpadní trubku, do které jde voda ze sifonu. Pružina má podobu hadice na konci s očkem, které se zavrtá do nečistoty, a buď ji vytáhne, nebo naruší a rozpohybuje. Se všemi těmito zbraněmi byste si měli s ucpaným odpadem poradit!

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Michal David oslavil šedesátiny s dvouletým zpožděním. Dostal ale multiplatinovou desku

Styl

Nestárneme jen věkem, ale také stresem. Díky němu rychleji stárne náš imunitní systém a přicházejí...

Tech

Kostka o velikosti mikrovlnky letí k Měsíci. Je nabitá technologiemi a bude vybírat nejlepší trasu

Zavřít reklamu