خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Jak vyřešit problémy se zamrzlou vodou

Mrazy jsou pro přírodu prospěšné, ale nám lidem působí starosti.
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Dům 
11. ledna 2017 08:25 / Shutterstock
  3   0
Mrazivé počasí, které udeřilo v těchto dnech, způsobuje velké problémy. V mnoha domech zamrzla voda. Někdy zamrzla i tam, kde se topí. Nezamrzla totiž v domě, ale v šachtě hlavního uzávěru. Máme několik tipů, jak věc vyřešit.

Zamrzlá voda v domě

Zvyšte teplotu v místnosti, kde voda zamrzla. Na stěnu, kde vede potrubí, namiřte teplomet. Buďte ale nablízku. Pokud došlo k poškození vodovodních trubek, začne unikat voda a vy musíte zastavit její přívod a nechat porušené místo opravit. Naštěstí se to nestává vždycky a zejména plastové potrubí, které není pod tlakem, je schopné vydržet i velký mráz. Do budoucna se zamyslete nad temperováním objektu, aby se situace neopakovala.

Jak řešit zamrzlou vodu v šachtě

Vodovodní potrubí vedoucí k domu se nachází v dostatečné hloubce, takže při běžných klimatických podmínkách nemůže zamrznout. Hlavní uzávěr bývá někdy v šachtě, která je mimo dům. A zde může nastat kámen úrazu. K zamrznutí dojde zejména ve chvíli, kdy se spojí několik okolností dohromady. Extrémní mráz, špatně zaizolovaná jímka a nepřítomnost v domě. Voda přestane potrubím proudit a narůstající led uzavře průchod potrubím. V takovém případě je nutné do šachty umístit teplomet a postupně zvýšit teplotu, aby se led rozpustil. Opět je nutné mít vše pod kontrolou. Po rozmrazení překontrolujte, jestli trubky těsní a nikde nic neteče. Z malého poškození by se časem mohlo stát poškození větší a vás by překvapil účet za vodu a kluziště na zahradě. Někdy není možné použít teplomet. V takovém případě se hodí velký plynový hořák s bombou. Musíte ale postupovat velmi opatrně a prostor prohřívat postupně. V žádném případě by plameny neměly přímo zasahovat na plastové prvky potrubí nebo na vodoměr.

Prevence dalšího promrzání

V domě jde o temperování objektu. Stojí sice peníze, ale je to poměrně jednoduché. Můžete zde využít i naše doporučení z dřívějších článků o solárním temperování nebo o využití biomilíře. V šachtě bývá situace složitější. Na prvním místě je třeba řádně omotat potrubí izolací a celou jímku zaskládat izolační vatou. Pokud by ani toto opatření nevedlo k úspěchu, museli byste i do šachty přivést nějaký zdroj tepla a udržovat pomocí termostatu teplotu nad nulou.

Bronislava Silná | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Chcete připravit pro děti zajímavý výlet? Evropské zoologické zahrady jsou velkým lákadlem

Věda & Vesmír

Říkají vám, že jste hloupí? Pak vás nový objev vědců hodně překvapí

Bydlení

Lítá vám popel z krbu všude kolem? Bezva tip, jak ho zkrotit