Ušetřete za obkladače. Obložte si stěnu sami.

 Dům 
13. ledna 2017 12:16 / Bronislava Silná
  0
📷
2 fotografie v galerii
Z vlastního obkladu budete mít radost. Shutterstock
Pokud jste průměrně zruční, nemusí být obkládání stěny náročné. Nepřeceňujte však své schopnosti a jako první pokus obkládejte jen jednoduchou plochu bez nutnosti prořezů. Máme pro vás tipy, jak postupovat.

Potřebné vybavení

Kromě obkládaček budete potřebovat lepidlo na obklady, spárovací hmotu a penetrační nátěr. Z nářadí využijete kbelík na rozdělání lepidla. Štětku na penetraci. Potřebujete zubové hladítko, kterým vrstvíte lepidlo buď na stěnu nebo na dlaždice. Hodit se bude řezačka na obklady. Kvalitní jsou velmi drahé, a proto je vhodné uvažovat o půjčovně nářadí. Pokud chcete jít do rizika, můžete si zakoupit nějakou levnou řezačku za několik stokorun. Dále potřebujete přesnou vodováhu, rovnou lať, rovný hranol a gumovou paličku a distanční křížky k zajištění spár. Za začištění řezů můžete použít brousek nebo smirkový papír.

Příprava stěny

Stěna by měla být rovná, hladká a čistá. Odstraníme nečistoty, hrubší kusy omítky odstraníme a stěnu můžeme přebrousit. Ometeme smetáčkem a natřeme penetračním nátěrem. Počkáme, až zaschne.

Postup práce

U obkládání platí staré přísloví „dvakrát měř a jednou řež“. Důležité je především správně založit první řadu obkládaček, kterou klademe nikoli od podlahy, ale až o řadu výš. Abychom měli obklady správně, musíme si zde vytvořit pomocí vodováhy přesnou rovinu, kterou si pojistíme rovnou latí. Na tuto lať potom založíme první řadu obkladů. Také uvážíme, od kterého rohu začneme celou obkládačkou. Pokud potřebujeme dosáhnout určité výšky, rozvrhneme obklady tak, aby ořez vycházel u podlahy a nikoli nahoře, kde je vše více vidět.

Promícháme lepidlo s vodou podle návodu. Zubovým hladítkem naneseme lepidlo na stěnu a přiložíme obkládačku. Dáme třeba hned dvě či tři vedle sebe. Rovným hranolem zjistíme, zda tvoří rovinu a gumovou paličkou klepeme do hranolu, abychom obklady přitlačili a vyrovnali. Mezeru mezi obklady zajistí distanční křížky. Můžeme použít i plastové klínky, které umožňují u nepřesných obkladů více ladit mezeru a dosáhnout tak lepšího výsledku. Jakmile máme založenu první řadu, můžeme postupovat dál. Spodní řadu doděláváme až nakonec po položení podlahy. Při postupu směrem vzhůru ověřujeme, zda obklady na sebe navazují a jsou svislé. Nerovnosti ve stěně kompenzujeme různou tloušťkou vrstvy lepidla.

Po zaschnutí obkladů odstraníme přebytečné lepidlo ve spárách a můžeme rozetřít spárovací hmotu do mezer mezi obklady. Dlaždice očistíme.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Michal David oslavil šedesátiny s dvouletým zpožděním. Dostal ale multiplatinovou desku

Styl

Nestárneme jen věkem, ale také stresem. Díky němu rychleji stárne náš imunitní systém a přicházejí...

Dům a zahrada

Přilákejte včely na zahrádku. Modré květiny jsou pro ně výjimečné

Zavřít reklamu