Postavte si vlastní udírnu

 Zahrada 
11. března 2017 21:08 / Marie Popelková
  32
📷
1 fotografie v galerii
Není nad to vychutnat si doma uzenou klobásku nebo sýr. Shutterstock
Domácí udírna dokáže to, na co už nestačí gril či zahradní pec. Rozšíří vám možnosti přípravy nejrůznějších dobrot a může být i nepřehlédnutelnou ozdobou dvora či zahrady.

Když chcete mít vlastní udírnu, máte mnoho možností, jak toho dosáhnout. Buď můžete koupit hotovou a najít pro ni jen místo na zahradě nebo si můžete  postavit vlastní. První varianta je mnohem rychlejší a levnější, nicméně měl jsem představu, že poctivě postavená udírna může plnit i funkci estetickou. 

Stavba základu udírny

Většina typů nemobilních udíren by měla mít nějaký základ. Jeho rozměry se pohybují různě, a to především v závislosti na tom, o jak velkou udírnu se bude vlastně jednat. Hloubka základů by měla jit zhruba do nějakých 80 centimetrů pod úroveň terénu. Jedná se o nezámrznou hloubku garantující celistvost betonového základu. Pro betonáž je vhodné si nechat dovézt kvalitní namíchaný beton. Namíchat si jej ale můžete klidně i sami v míchačce.

Parametry kouřovodu

Jednu z nejdůležitějších rolí hraje v každém případě kouřovod. Jeho délka by měla být minimálně dva metry. Ideální je klidně i delší. Pokud kouřovod uděláte minimální, pak půjde do udírny obrovsky horký vzduch, který degraduje veškeré zážitky z uzení, a výsledné produkty nebudou stát za moc. Kouřovod můžete řešit třeba velkou rourou anebo jej jednoduše vyzdíte dle potřeby. Kouřovod musí být precizně vyzděný, aby nedocházelo k tepelným únikům.

Tělo udírny a komín

Samotná stavba těla udírny není nijak složitá. Zdít byste měli takovým způsobem, aby spodní část tvořily jakési nohy a horní část samotné místo, které bude určeno pro zavěšení dobrot na uzení. Není špatné uvnitř přímo vyzdít otvory na závěsné tyče anebo jiné podobné uchycení. Komín musí být dostatečně dlouhý, aby odváděl kouř mimo obytné prostory.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herce Keanu Reevese děsí peníze, které si vydělal. Raději je rozdává. Patří k nejštědřejším...

Styl

Naučte dítě lyžovat. Je třeba dodržet pár jednoduchých zásad a zvládnete to

Dům a zahrada

Vypěstovat si z pecky avokáda krásnou pokojovku zvládne i úplný začátečník. Základ je teplo a vlhko

Zavřít reklamu