Začíná se oteplovat! Pořiďte si vlastní bazén!

 Zahrada 
07. března 2017 19:12 / Marie Popelková
  0
📷
3 fotografie v galerii
Bazén bude v létě využívaným místem! Proto si vyberte takový, ať jsou s ním všichni spokojení! www.bazenynamiru.cz
Zima už pomalu odchází a s přibývajícím časem se bude oteplovat. Právě to je vhodný čas na pořízení venkovního bazénu na zahradu! Zvolit raději otevřený, nebo krytý? Zvážit musíte i variantu nadzemního bazénu, nebo zapuštěného!

Při pořizování bazénu každý musí zvážit, jak na něj má velký prostor, jaké bude mít nároky nebo kam ho umístit. Zvažte, jestli na místo svítí slunce, jestli tam nefouká vítr, ale taky jestli bude možné udržovat v bazénu pořádek a čistotu. Rozvažte i stavební práce, ale také jeho cenu a provozní výdaje! Pořádné bazény totiž nejsou otázkou pár stokorun, ale nějakou dobu na ně musíte šetřit!

Nejlevnější variantou je samozřejmě nafukovací bazén, který je ale spíš vhodný pro malé děti. Osvěží se v něm sice i dospělí, ale na žádné velké plavání to není! Pokud máte ale malou zahrádku, chatu nebo chalupu, určitě je nafukovací bazén lepší než nic! Jeho nároky na prostor nejsou velké a cenově vás také nevyjde draho. Pořídíte ho už za pár tisícikorun. Navíc si bazének můžete přenést kamkoliv jinam. Jeho nevýhodou však je, že ho můžete snadno prasknout nebo poškodit a bude po legraci!

Nejčastější fóliové

Nejrozšířenější v České republice jsou fóliové nadzemní bazény s podpůrnou nosnou konstrukcí. Mají kruhové nebo oválné tvary různých velikostí s hloubkou okolo metru. Tato kategorie má širokou škálu možností od těch levnějších až po ty dražší. Výhodou je, že díky vzpěrám zůstává bazén na místě po celý rok. Jakmile skončí sezóna, voda se vypustí. V létě se před koupáním bazén zase vyčistí. Náročnější je ale stavba, se kterou vám však může pomoct prodejce.

Fóliový bazén má betonovou konstrukci, která je vystlaná hydroizolační fólií. Vyrobená je z měkčeného PVC-P a vyztuženého pevnou plyesterovou sítí. Fólie je pevná a má dlouhou životnost. Odolává plísním a odpuzuje mikroorganismy.

Velkou investicí je zapuštěný bazén, který může vyjít na více než sto tisíc korun. Vysoké jsou i náklady na jeho provoz. Než se do toho pustíte, pozvěte si zahradního architekta, aby vám zvolil vhodné místo a poradil s výběrem. Můžete si pak pořídit bazén se schodami i různým příslušenstvím. Jeho zapuštění do prostoru bývá poměrně snadné. Myslete však na to, že plastový povrch není úplně odolný vůči poškození a může se snadno zdeformovat.

Plech i nerez

Koupit můžete bazény z různého materiálu. Plechový bazén má různé úpravy proti korozi a dno bývá betonové. Výhodou je nižší cena a rychlejší realizace. Omezení je ve tvaru, kterých moc plechový bazén nenabízí.

Atraktivní je i nerezový bazén, který je oblíbený kvůli nižší pořizovací ceně, snadné montáži i údržbě. Nerez je z nejkvalitnější oceli a zaručuje maximální odolnost po několik desetiletí. Tento typ se používá dovnitř i ven.

Dalším typem jsou bazény betonové, které jsou pevné a dobře se opravují. Zvolit můžete libovolný tvar i velikost. Realizace je ovšem náročnější a je nutné dodržet předepsané technologické postupy. Také si připlatíte, protože takové bazény se pohybují i ve stovkách tisíc korun. Mají ale nejdelší životnost! Náročnější mohou zvolit keramický bazén, který má trvalou hodnotu za vysokou cenu. Takové bazény jsou ale spíš v luxusních interiérech, na terasách nebo v okrasných zahrad

Témata: bazén, voda, fólie, beton, plech, nerez
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Bývalá služebná prince Andrewa musela absolvovat školení, aby se mohla správně starat o jeho sbírku 72...

Styl

Proč je důležité sušit vlasy ručníkem dříve, než použijete výživovou masku

Tech

Je krásnější než raketoplán. Radian One je nové vesmírné plavidlo budoucnosti

Zavřít reklamu