Ušetřete pomocí tepelného čerpadla

Tepelné čerpadlo může ušetřit desetitisíce.
 Dům 
05. března 2017 08:31 / Shutterstock
  6   0
Trendem posledních let je minimalizace nákladů na vytápění a snížení emisí. Obojí hledisko splňuje tepelné čerpadlo. Vyplatí se vysoká vstupní investice?

Princip fungování

Tepelné čerpadlo odčerpává teplo z vnějšího prostředí a dodává ho do vašeho domu či bytu. Zdrojem tepla může být vzduch, voda nebo země. Tepelná čerpadla, která odebírají teplo z okolního vzduchu patří k nejlevnějším a nejjednodušším řešením. Tepelná čerpadla získávající energii z vody potřebují vrt nebo studnu. Čerpadlo, které získává energii ze země zase potřebuje položení mnoha metrů trubek pod povrch zahrady. Zařízení spotřebovává energii ke svému provozu, ale získává významné množství energie z okolního prostředí a tím šetří vaši peněženku.

Jaké jsou úspory

Tepelná čerpadla umí srazit náklady na vytápění asi na polovinu až třetinu. Hodně ale záleží na počasí. Pokud provozujete např. čerpadlo vzduch – voda a je dlouhé období, kdy panuje mrazivé počasí, není úspora příliš velká. Pokud je ale vnější teplota nad 5 stupňů, ušetříte hodně peněz. Musíte také počítat s velkou vstupní investicí, která převyšuje významně částku sto tisíc korun u nejlevnějšího řešení. Návratnost se předpokládá mezi sedmi až deseti lety. Životnost zařízení by měla být alespoň patnáct let.

Nákladnější systémy se ale jen těžko vyplatí. V případě systémů s rekuperací energie dochází navíc k různým jiným potížím. V domě se hromadí zápach, neboť se nevětrá, aby se minimalizovaly ztráty energie.

V současnosti je cenově nejvýhodnější čerpadlo vzduch – voda v kombinaci s lokálním topením na dřevo. Tento systém umožňuje běžné větrání. Spoří energii a poskytuje i příjemný efekt tepla ze sálajícího ohně. Celý systém lze ještě podpořit fotovoltaikou, která dodává energii k ohřívíní vody v elektrickém bojleru a přebytky se přemění na teplo.

Bronislava Silná | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Zatoulejte se na krásná místa v Česku. Tady se vám bude obzvláště líbit

Věda & Vesmír

Vědci odhalili tajemství studených nocí v poušti

Bydlení

Plnokvěté pryskyřníky, jejichž květy nápadně připomínají pivoňky, můžete v těchto dnech vysadit

Zavřít reklamu