Nezapomeňte i v průběhu sezony občas nabrousit nůž od sekačky. Je to snadné

Nabroušený nůž hraje u sekačky velkou roli
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Dílna 
08. července 2018 17:02 / Shutterstock
  0   0
Nejen na začátku sezony, ale i v jejím průběhu je třeba dopřát sekačce na trávu základní servis. A k němu patří i například nabroušení nože. I sebešikovnějšímu zahradníkovi se občas stane, že najede na nějaký kamínek či tvrdý kus dřeva, což na noži hned zanechá následky.

Pravidelné broušení nože u sekačky je nutné hned z několika důvodů - jednak aby stroj dobře pracoval a jednak aby posečený trávník vypadal dobře. S tupým nožem totiž žádný ostrý řez neuděláte a trávník je pak nevzhledně "požvýkaný". Nemluvě o tom, že s tupým nožem se také více nadřete. Podle odborníků také tupý nůž zvyšuje spotřebu paliva sekačky a zhoršuje sběr posekané trávy do koše. O údržbě benzinové sekačky jsme psali zde.

Jak nabrousit nůž u sekačky

Nabrousit nůž u sekačky není žádná velká věda. Stačí dodržet pár zásad. Zvládnout by to měl každý průměrně šikovný kutil.

Ze všeho nejdřív sekačku pečlivě očistěte a postavte na rovnou plochu. K ruce si připravte nářadí, například pilník, šroubovák a případně i elektrickou brusku.

U benzinové sekačky stáhněte koncovku zapalovacího kabelu a naklopte stroj dozadu, směrem na sběrací koš, tedy svíčkou vzhůru. Nikdy nenaklápějte sekačku na bok. To je možné pouze v případě, že před tím z motoru vypustíte veškerou olejovou náplň. Pokud je nádržka paliva plná, zredukujte její obsah na polovinu. Pokud tak neučiníte, počítejte s problematickým chodem motoru i s jeho startováním. Olejová náplň se totiž při převrácení dostává až do karburátoru. U elektrické sekačky směr naklápění řešit nemusíte.

Zaaretujte nůž proti protočení (např. kusem dřeva), povolte šroub (šrouby) držící nůž. Ten pak pečlivě prohlédněte. Pokud byste na něm objevili drobné trhliny, už ho ani nebrušte, ale pořiďte si nový a starý zlikvidujte. Tupý nůž lze nabrousit pilníkem nebo pomocí brusky.

Vyvážení nože

Nabroušením nože ale údržba ještě nekončí. Teď musíte ostří také vyvážit.

Po nabroušení nože použijte například šroubovák nebo tužku (fix) se silnějším kulatým profilem. Na dřík šroubováku nebo na kulatou část tužky (fixu) nasuňte nůž středovým otvorem a sledujte, na kterou stranu se ostří otáčí (tento konec je těžší). Z těžšího konce nože odeberte (ubrušte) materiál a vyvážení zopakujte. Opakujte tak dlouho, dokud nůž "nestojí" na místě bez natáčení.

Teprve pak nůž namontujte zpět a pořádně utáhněte.

Kdy je třeba nůž zlikvidovat

Hodně lidí se dopouští jedné zásadní chyby - na sekačce mají nůž, který už dávno dosloužil a patří do šrotu. A rozhodně nejde o nějakou drobnost. Vadný nůž zvyšuje riziko úrazu obsluhy nebo poničení stroje v důsledku jeho uvolnění nebo zvýšení vibrací sekačky. Na co si dát největší pozor?

  • Ohnutý nůž nerovnejte, vyměňte jej za nový.
  • Silně opotřebený nebo rozpraskaný nůž vyměňte za nový.
  • Nůž musí být vyvážený. Nevyvážený nůž způsobuje vibrace sekačky, může dojít až k uvolnění nože a následnému úrazu.
  • Pokud nemáte potřebné zkušenosti nebo nářadí, svěřte nabroušení a vyvážení nože odbornému servisu.
Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Za nejčistším vzduchem v Evropě se nemusíte trmácet daleko. Máte ho na dosah ruky

Věda & Vesmír

Dechberoucí obrázek z Havaje ukazuje hned dva vzácné jevy noční oblohy

Bydlení

Jak rychle vyčistit pračku. Pomoc najdete v myčce nádobí

Zavřít reklamu