Vlastnoruční výroba bytových dekorací je in. Proměníte tak byt doslova za babku

 Dílna 
24. dubna 2021 15:03 / Marie Popelková
  0
📷
6 fotografií v galerii
Hezké bytové dekorace vyrobíte i sami Depositphotos
Jednoduchý způsob, jak dodat starému bytu nový šmrnc, jsou bytové dekorace. Vyjdou na méně peněz než pořizování nového nábytku. Navíc je můžete vytvořit i svépomocí, a to za pár korun.

Vlivem pandemie tráví většina Čechů ve svých domovech víc času než kdy předtím. Své bydlení se tak snaží zútulnit a utrácejí za bytové dekorace. Roste i počet těch, kteří se pouštějí do jejich vlastní výroby.

Nahradit oprýskanou vázu nebo koupit rámeček na nově pořízené rodinné fotografie není v aktuální situaci tak snadné, jako tomu bylo dřív. Koupit bytové dekorace je už dlouhé měsíce možné pouze na internetu. Na zásilku z e-shopu se čeká několik dní, navíc produkt nemusí vždy stoprocentně korespondovat s fotografií a kupující může snadno zjistit, že se mu do interiéru nakonec nehodí.

Přesně podle svého vkusu

Vlastnoruční výroba bytových dekorací s sebou nese hned několik benefitů - vytvoříte si originální doplněk podle svého vkusu, kreativně vyplníte volný čas a navíc zabavíte všechny členy domácnosti.

Malé děti mohou tvořit například pomocí velkých dřevěných korálků. Při jejich navlékání si navíc procvičí přesnou orientaci, koordinaci v prostoru, trpělivost či jemnou motoriku.

Pro rozvoj kreativity se perfektně hodí prstové barvy – vytvořit s nimi lze nejen originální obraz na papír, ale drží i na skle, dřevě, textilu nebo modelovacích hmotách.

Pro větší děti je ideální práce s hmotou FIMO, která se podobá modelíně nebo moduritu, vyrobit z ní lze například oblíbené postavičky nebo zvířátka.

U dětí i dospělých je velmi populární práce s křišťálovou pryskyřicí. Vzhledem k tomu, že pryskyřicí je možné zalévat opravdu cokoliv, lze vytvářet stovky naprosto originálních bytových doplňků.

Máte-li na tvoření méně času nebo necítíte-li se úplně zruční, můžete zvolit fixy na porcelán, sklo či textil. S nimi snadno nakreslíte libovolný dekor na talíře či hrnečky. Svoji malbu jen zafixujete v troubě a nádobí můžete běžně používat.

Jak udělat ze starého nové

Nápadů na různé bytové dekorace je plný internet, stačí si jen vybrat. Nebo zapojit fantazii a vytvořit něco jen čistě podle sebe. Máme pro vás malou inspiraci.

Stará váza v novém hávu

Snad každý má doma vázu, která se mu už do interiéru příliš nehodí. Změnit ji v originální a trendy bytový doplněk je díky barevnému spreji velmi snadné. Navíc pokud se rozhodnete někdy dekor změnit, barvu odstraníte odlakovačem na nehty. Pamatovat je třeba jen na to, že váza není vhodná pro mytí v myčce.

Stačí vázu důkladně očistit a odmastit. Pak si připravte karton nebo papír, na kterém budete moci pracovat. Zakryjte pečlivě okolí. Dobře protřepaným sprejem lehce stříkejte po horním okraji vázy. Je lepší několik menších vrstev. Pokud byste spreje nanesli moc, může stékat. Nechte dobře zaschnout a poté vlhkým hadříkem jemně očistěte.

Mramorový efekt

Mramorový dekor je v posledních letech velkým hitem. Díky mramorovacím barvám si můžete tímto efektem snadno ozdobit doslova kde co. Papír, sklo, keramiku nebo třeba rámeček na obrázek.

Připravte si nádobu na vodu, která je dostatečně hluboká na to, aby do ní šel ponořit předmět, který chcete zdobit. Naplňte ji vodou pokojové teploty. Do vody nakapejte mramorovací barvy. Je vhodné, aby po sobě vždy byly kontrastní barvy (tedy např. bílá – černá - růžová). Pomocí špejle barvy lehce promíchejte, aby vznikl na povrchu vody mramorový vzor. Ponořte pomalu předmět do vody a lehce krouživým pohybem ho opět pomalu vytáhněte. Nechte předmět zaschnout a poté ještě barvy zafixujte bezbarvým lakem ve spreji.

Vylepšený tác

Podávat návštěvě kávu na vlastnoručně vyrobeném kávovém podnose udělá jistě dojem. Jeho výroba je navíc snadná. Potřeba je k ní jen pryskyřice na glazurování, kávová zrna a jakýkoliv dřevěný tácek.

Rozmíchejte si glazovací pryskyřici podle instrukcí a rozdělte na dva díly. První vylijte na připravený tác. Na pryskyřici vysypte kávová zrna a nechte zcela zatvrdnout. Poté přelijte zrna druhým dílem pryskyřice a opět nechte zatvrdnout. Lepší je si práci rozdělit do dvou dnů, aby spodní pryskyřice opravdu zcela zatvrdla. O tom, jak si doma vyrobit parádní obaly na květináče, jsme psali zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Nová verze filmu Tři oříšky pro Popelku se objeví před Vánoci v kinech, i s Pavlem Trávníčkem

Styl

Skořápky z ořechů nevyhazujte. Pomohou proti kašli i s doplněním jódu

Tech

Pokud máte auto s pohonem kol 4x4, pak je dobré vědět, jak jej správně používat

Zavřít reklamu