Vrzající postel vás trápit nemusí. Opravit ji zvládnete i sami

 Dílna 
26. března 2021 13:03 / Marie Popelková
  0
📷
5 fotografií v galerii
Pokud i vám vrže postel, opravte si ji Depositphotos
Pokud vám vrže postel při sebemenším pohybu, je to o nervy. Zajistěte si opět klidný spánek a postel si opravte. Není to nic složitého. Vrzání se můžete zbavit i pomocí obyčejného novinového papíru.

Těšíte se po celém dni do postele, ale nemůžete usnout, protože vám pořád nepříjemně vrže postel? Nemusíte si hned pořizovat novou, nejprve si tu starou zkuste opravit. Vrzání totiž lze zamezit i s naprosto minimálními náklady. Možná budete překvapeni, jak jednoduché řešení vám může tento problém pomoci vyřešit.

Velmi často vůbec nemusí vrzat samotná postel. Musíte tak odhalit zdroj nepříjemného zvuku. Nejprve zjistěte, zda nevrže rošt postele. Až u poloviny případů vrzajících postelí je totiž na vině právě lamelový rošt.

Vrzající lamelový rošt

Na lamelových roštech bývají v bederní oblasti umělohmotné posuvné jezdce. Někdy se stane, že se jezdce časem posunou úplně k sobě a potom vržou o sebe, popřípadě vržou uvolněné lamely. Proto nejprve zkontrolujte tyto jezdce a případně je dejte od sebe.

Dále u starších nebo používaných roštů mohou vrzat "patky" lamel, případně patky mohou být prasklé. V tomto případě je nutné vyměnit vadnou patku nebo stačí konce lamel (ta část, která je vložena do gumové patky) potřít tuhým mýdlem.

V případě, že máte pouze rošt laťový, zkontrolujte, zda se latě nepohly k sobě a nedřou vzájemně o sebe.

Pokud se odírají dřevěné části vzájemně o sebe, nejčastěji lamelový rošt a rám postele, můžete také místa tření podlepit měkkou páskou, použít různá těsnění do oken, pásku na koberce nebo samolepicí měkkou molitanovou pásku. Je nutné podlepit místa, kde dochází k tření roštu s postelí, tedy dřeva a dřeva. Pomohou vám i obyčejné noviny. Nastříhejte si z nich asi 5 cm douhé a 2 centimetry široké proužky, které pak několikrát přehněte, až vám vznikne malý čtvereček. Ten pak vložte pod lamely v místě, kde se dotýkají rámu postele. 

Uvolněné spoje postele

U každé postele je nutné čas od času, ideálně tak jednou za půl roku, dotáhnout všechny spoje. Užíváním může dojít k uvolnění šroubků, a proto povolená postel může vrzat. Uvolněné mohou být také bočnice, na kterých je rošt.

Léty užívání se může stát, obzvláště u měkčího dřeva, jako je borovice, že se otvory pro šrouby opotřebují a je nutné vyměnit šrouby za větší, které budou v posteli lépe držet.

Ať již máte postele z masivu, čalouněné postele, kovové postele nebo postel z dřevotřísky, neuděláte chybu, když jednou za rok potřete spoje olejem nebo silikonovým sprejem. I tímto způsobem se můžete vyhnout případnému vrzání postele.

Kovové držáky lamelového roštu ve tvaru písmene L

U některých postelí jsou použité nastavitelné kovové držáky ve tvaru písmene L, které drží lamelové rošty. Někdy tyto kovové držáky vykazují zvuk podobný vrzání. Stačí dotáhnout šroubky držící kování nebo v případě deformace držáky vyměnit.

Nerovná či hladká podlaha

Příčinou nepříjemných zvuků může být také nerovné podloží nebo hladká podlaha, po které postel může klouzat. Pomůže vyrovnání nerovností podlahy podložením nožky postele a podlepení nožek postele protikluzovým filcem. O tom, jak si opravit dveře, které vržou, nedovírají nebo dřou o podlahu, jsme psali zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Petr Batěk si na sebe uvázal bič: Buď se dostane do formy, nebo zaplatí ze svého dost peněz

Styl

Mohou drobné domácí práce uklidňovat a zlepšit psychické zdraví?

Tech

Není to tank, ale funguje jako tank. Američané mají nové lehké tankové vozidlo

Zavřít reklamu