Akryl nebo silikon? Jaký vybrat tmel.
Obecně lze tmely rozdělit na hmoty plastické a elastické (pružné). Přechod mezi nimi představují hmoty plasticko elastické a elasticko plastické. Rozdíl mezi nimi spočívá v chování při deformaci. Elastické hmoty se po stlačení, či natažení vracejí ke svému původnímu tvaru, hmoty plastické nikoli, což při opakovaném deformování může vést k porušení jejich celistvosti.
Plastické materiály používáme proto jen ve spojích, které jsou relativně v klidu, zatímco pro spoje, kde dochází k pohybům ve velké míře, volíme tmely elastické.
Z hlediska chemického složení používáme v zásadě tmely:
• akrylátové
• silikonové
• polyuretanové
• tmely na bázi MS-polymerů
• butylkaučukové
Silikonový tmel
Je použitelný univerzálně, nejvíce jej ale využijete v koupelně jako ochranu před zatékáním vody. Spáry díky němu budou dostatečně chráněny. Jsou elastické a kromě vlhkosti odolávají i velkým rozdílům teplot. V koupelnách se často používají agresivní čistící přípravky, ovšem nemusíte mít obavy, že by poškodily silikonový tmel – odolává kyselinám, louhům a slabým rozpouštědlům. Přilnou k porézním i neporézním podkladům. Co se týče vzhledu, rozhodně oceníte barevnou stálost. Nevyrábí se v barevných odstínech, místo toho jej lze zakoupit jako transparentní.
Další použití: lepení plastů, kovu i dřeva
tmelení dilatačních spár
zasklívání
Akrylátový tmel
Vodou ředitelné tmely se hodí hlavně na porézní povrchy, v domácnosti jej využijete hlavně pro tmelení spárů mezi různými materiály (mezery mezi sádrokartonem a zdí, mezery mezi oknem a zdí). Snadno jej můžete přetřít barvou, takže nemusíte mít obavy z toho, že by působil nevzhledně. Odolává povětrnostním vlivům, což znamená, že jej využijete i v exteriérech. V nabídkách najdete i brousitelnou podobu. Stejně jako silikoný tmel je pružný a minimálně sesychá.
Další použití: tmelení spár, rohů
oprava prasklin, těsnění
úprava povrchů
lepení dlaždic a dekorací