Věci, které by rozhodně neměly přijít do směsného odpadu

 Dům 
15. dubna 2017 12:24 / Marie Popelková
  2   1
📷
3 fotografie v galerii
Víte, co nepatří na smetiště? ZeroHedge
Čím dál víc lidí se snaží recyklovat. Nejen že je to ekologické, navíc se tím sníží množství směsného odpadu, který nám doma zapáchá, pokud nevytřiďujeme i bio odpad. Když se rozhodneme třídit, plasty, kov a sklo bezpečně poznáme. Jaké další věci by ale rozhodně neměly přijít do směsného odpadu?

Ti z nás, kteří se alespoň trochu zajímají o to, kam vyhodit jaký odpad, se občas dostanou do situace, kdy jednoduše nevědí, co do směsného odpadu patří a co ne.

Jednoznačně by do něj neměly přijít baterie. Jelikož jsou malé, mohlo by nás napadnout, že je v pořádku je do koše zahodit. Není tomu tak. Baterie obsahují kovy jako například zinek, nikl nebo kadmium, a proto nepatří ani do směsného, ani do tříděného odpadu. Zahoďte je do kontejnerů na nebezpečný odpad. Malé krabičky na tento druh odpadu se nacházejí v některých supermarketech nebo menších obchodech.

Obdobně je to s elektronikou. Do kontejneru na směsný odpad nepatří staré televize, DVD přehrávače, notebooky, tiskárny a další elektrická zařízení. Všechna přijdou do elektroodpadu.

Zvlášť se vyhazují také takzvané kompaktní fluorescenční žárovky (zkratka CFL). Obsahují totiž trochu rtuti, a proto patří do nebezpečného odpadu.

Do směsného odpadu nepřijdou ani zbytky barvy. Odhadnout množství barvy, které je potřeba na jedno natírání, je docela obtížné. Proto se běžně stává, že nám třeba půl plechovky zůstane. Nebezpečné nejsou barvy na vodní bázi. Oproti tomu barvy na olejové bázi obsahují množství chemikálií, a proto je rovněž musíme odnést do nebezpečného odpadu.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Sandra Nováková popsala hádky s partnerem. Živěji, než byste čekali

Styl

Pokud chcete zhubnout a posílit své zdraví, neměl by vaši pozornosti uniknout jeden druh čaje

Dům a zahrada

Jak si ochočit morče a naučit ho slyšet na jméno

Zavřít reklamu