Plastová zatravňovací dlažba je dražší než betonová, ale trávník vám poděkuje
Jaro se hlásí a půda rozmrzá. Jenže příjezdové cesty k domu se teď mění na bahnité koupaliště, jehož stopy se táhnou desítky metrů od domu v hnědých čárách.
Tři varianty dlaždic
Pomoci může zatravňovací dlažba. Na trhu jsou k sehnání tři základní varianty zatravňovacích dlaždic. Klasické betonové, plastové tenkostěnné a plastové silnostěnné, které se tvarem podobají těm betonovým. Všechny tři typy dokážou zpevnit povrch, ale pokud myslíte na kondici vašeho trávníku, zvolte raději zatravňovací dlaždice z plastu.
Betonové zatravňováky totiž absorbují vodu a to trávě neprospívá. Plastové zatravňovací dlaždice tímto neduhem netrpí, takže váš příjezd ke garáži bude krásně zelený. A pokud vybíráte osvětlení do garáže, poradíme vám s tím tady.
Z kelímků a tašek
Zatravňovací plastové dlaždice se vyrábějí z odpadních PE fólií s podílem běžného plastového odpadu, jako jsou kelímky od jogurtů, plastové nákupní tašky, obaly od pracích prášků a dalších použitých výrobků. Jsou odolné proti povětrnostním vlivům, UV záření a mají nosnost dostačující nejen pro zpevnění pochozích ploch, ale snesou i zatížení automobilem.
Plast pokládáme jako beton
Nevýhodou je ale to, že budete muset použít stejné postupy jako při klasické pokládce třeba betonové dlažby. Pokud chcete, aby se plocha nebortila a dlouho sloužila, klasické složení neošidíte. Takže je potřeba vykopat zeminu zhruba 20 centimetrů do hloubky, vysypat štěrkem (frakce pět až 30 milimetrů), udusat, pak přijdou asi dva centimetry vyrovnávací vrstvy z jemné drti a může se pokládat.