Pěstování, sklízení a uchování majoránky
Majoránka obsahuje velmi aromatickou nezaměnitelnou silici, také hořčiny, třísloviny a vitamín C. Její chuť je silně kořeněná, podobně, jako je tomu u tymiánu. Majoránka je však o něco jemnější a sladší. Doporučuje se majoránku používat uváženě a v přiměřeném množství.
Léčivé účinky
Majoránka je odjakživa využívána i v lidovém léčitelství. Používá se při léčbě migrén, proti nervové vyčerpanosti, působí příznivě proti nadýmání, nechutenství, průjmech a nachlazení. Majoránka působí na lidský organismus příznivě díky svým dezinfekčním účinkům, pomáhá svým příznivým vlivem na trávení a právě proto se používá jako dochucovadlo mnoha druhů pokrmů. Má spasmolytické účinky a je vhodná při přípravě dietních pokrmů, kde může vhodně nahrazovat sůl a zároveň posilňovat žaludek. Majoránka je hlavně oblíbeným kořením pro dochucení polévek, omáček a masitých jídel.
Pěstování majoránky
Majoránka vyžaduje teplé a slunné stanoviště, chráněné před větrem. Však je to bylinka pocházející ze Středozemí, kde panují zejména slunečné a horké, suché dny. Půda musí být bohatá na živiny, zároveň ale dobře propustná. Pokud není půda dostatečně kvalitní, je vhodné majoránku v průběhu růstu přihnojovat organickými hnojivy.
Semena majoránky sejeme koncem dubna do truhlíku v pařeništi, přesazujeme zhruba v květnu do trojsponu s mezerami 15 cm. Dodržujeme vzdálenosti, majoránka se košatí do šířky. Majoránku sázíme po 4 rostlinkách do jednoho trsu.
Této bylince se budeš dobře dařit jak na záhoně, tak v květináči za oknem či na terase.
Pěstování majoránky za oknem
Pěstování majoránky za oknem v truhlíku je možné na místě s dostatkem světla. V truhlíku nebo květináči nám majoránka vydrží až do jara.
V průběhu růstu majoránku přiměřeně zalévejte. Dávejte pozor, je citlivá na přemokření. Snese spíše sucho, než vydatnou zálivku. Záhon okolo plejte a občas okopávejte. Většina středomořských bylinek ale prakticky žádnou péči nepotřebuje.
Jak a kdy majoránku sklízet?
Z majoránky se používají lístky, a to jak čerstvé, tak sušené. Nejvíce voní před rozkvětem, v tu dobu se také sklízí. Kvete od června do srpna, drobné kvítky jsou bílé či narůžovělé barvy. Stříhat byste jí měli za slunného počasí, ideálně okolo poledne. Rostlinku ostříhejte cca 5 cm nad zemí, znovu obroste. Sklízet můžete za sezónu 2-3x. Poslední sklizeň probíhá na podzim, ještě před prvními mrazíky, kdy se sklízí celá rostlina a následně se suší. Pro okamžitou spotřebu jí můžete sklízet průběžně.
Uchování majoránky
Majoránku kterou nespotřebujete okamžitě po sklizni usušte, ideálně zavěšenou ve svazečcích na suchém a dobře větraném místě, kam nesvítí slunce. Majoránku sušte při teplotě max. do 40 °C. Ideální jsou půdy, podkroví, neobývané místnosti. Po usušení majoránku uchovejte v látkovém sáčku nebo sklenici bez přístupu vzduchu.
Majoránku používáme do polévky, pečeně, uzenin, při vaření luštěnin, do omáček či těstovin.