Pelety jsou dražší než dřevo. Poradíme vám, jak na nich ušetřit

Pelety jsou palivem dneška - ekologické, výhodné a jednoduché
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Dům 
15. května 2018 11:58 / Shutterstock
  0   0
Jarní měsíce jsou pro koupi pelet ideální. Kvalitní třída A1 se bude pohybovat v tomto období mezi pěti a šesti tisíci korun za tunu, tedy o patnáct procent míň než obvykle. Důležité je však mít velké peletové silo.

Topí dřevem, ale bez práce. Majitelé peletových kotlů a kamen nemusejí štípat ani přikládat, lisované dřevěné válečky se dopraví do kotle automaticky. Problémem u pelet však bývá vyšší pořizovací cena než například u smrkového dřeva. Teď je ale správný čas, abyste na nich ušetřili. Ne však koupí nižší kvality, ale koupí v jarních měsících.

Prodejci potvrzují, že zásoby paliva se vyplatí pořídit v předstihu. Ideální měsíce jsou duben, květen a červen. Jakmile se přiblíží začátek topné sezony, ceny pelet opět porostou.

Sezónní výkyvy v cenách pelet souvisí s rytmem práce v dřevařských závodech, které dodávají peletárnám vstupní surovinu, dřevěnou pilinu. Peletárny nabízejí zboží za nižší ceny, aby stimulovaly poptávku i mimo hlavní sezonu a pelety jim neležely do zimy ve skladech.

Peletové silo

Je však důležité, abyste měli velké peletové silo, kde byste mohli zásoby na celou zimu skladovat. I pokud takovým místem nedisponujete, lze to vyřešit.

Pokud nemáte místo, kam byste si nechali celou várku pelet složit, je možné najít si i firmu, u které si pelety pouze předplatíte, a firma vám je postupně podle skladových možností zákazníka dodává. 

Rozdíl bude velký

Nakoupit pelety na jaře se obzvláště letos opravdu vyplatí! Letošní rozdíl v cenách pelet bude totiž přes 1 000 Kč na tunu. Díky tomu můžete ušetřit 5 000–6 000 Kč ročně.

Vytápíte-li peletami celý bytový dům nebo s nimi topíte ve firmě, úspory půjdou až do desítek tisíc korun za rok. Máte-li ještě vyšší spotřebu pelet, například při vytápění nemocnice, můžete uspořit dokonce i stovky tisíc korun ročně.

Náklady na vytápění peletami se pohybují dlouhodobě mezi cenou hnědého uhlí a zemního plynu, jsou levnější než olej nebo elektřina. A tady vám pomůžeme vybrat ten správný kotel.

Iva Dvořáková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Chcete si vyšlápnou 4444 schodů? Vydejte se do norského fjordu Lysefjorden

Věda & Vesmír

Příroda nám zatápí a život ve městech se může dramaticky proměnit

Bydlení

Údržba skla může být hračka. Zkuste pár triků

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu