Srovnáváme různá zastřešení pergoly. Vybírat můžete z nepřeberného množství
Původně tam sedávaly šlechtičny na dvorech svých sídel. Kde? V besídkách, altáncích a letních pavilonech. Jejich nástupci jsou dnes pergoly, které se objevují skoro na každé zahradě.
Poskytují příjemný pobyt nejen v obytné části zahrady, ale také zvětšují obytný prostor domu a propojují soukromí s přírodou.
Při stavbě pergoly je potřeba zohlednit nejprve materiál a umístění. Řešte také architektonickou stránku, aby vybudovaný prostor k relaxaci vhodně navázal na obytný prostor a zahradu.
Materiálů k postavení je opravdu hodně a záleží jen na vkusu a finančních možnostech majitelů. Původní pergoly byly z přírodních materiálů, ze dřeva a rákosí.
Jejich obliba a elegance však poskytují prostor i dnešním nejpoužívanějším materiálům, jako je hliník, sklolaminát, polykarbonát atd.
Zastřešení pergoly prodlužuje letní sezonu, zvyšuje komfort a ochranu před nepřízní počasí. Také poskytuje nejúčinnější ochranu samotné konstrukci pergoly.
Typů zastřešení je opravdu mnoho, ale dají se rozdělit do několika skupin. V tomto článku vám poradíme, jak si vybrat vhodný stůl na terasu či pergolu.
Pevné
Jsou z průhledných nebo neprůhledných materiálů, obvykle v podobě sedlové, rovné, pultové nebo šikmé (sklon minimálně 7°).
Sklolaminátové
Mají vysokou UV stálost a pyšní se také výhodným poměrem mezi cenou a vlastnostmi materiálu.
Polymetakrylátové
To je polyesterová pryskyřice se skelnými vlákny, jejíž největší výhodou je veliká úspora materiálu díky minimálnímu překrývání jednotlivých desek, jsou lehké, mají vysokou UV stálost a jsou poměrně levné.
Polykarbonátové
Jde o termoplast s vysokou odolností, UV stálostí, nevýhodou je vysoká citlivost vůči chemikáliím. Tyto desky jsou komůrkové, dutinkové, vlnité, plné.
Polyesterové
Desky s dlouhou životností a spolehlivostí, jsou teplotně stálé, pevné a odolné vůči chemikáliím.
Kompozitní panely
Jejich výhodou je jediná fixní instalace a tím zajištění velice krátké výstavby. Jsou to dvě kovové stěny, mezi nimiž je polyuretan zajišťující vynikající tepelný výkon.
Skleněné
Hlavní výhodou světelná propustnost a dlouhá životnost, bezhlučnost a stálost materiálu.
Plechová krytina
Vyrábí se v různých tvarech, barvách i materiálech. Nejvýhodnější je zřejmě titanzinek (dlouhá životnost bez údržby, vysoká estetičnost). Nevýhodou plechových krytin je jejich světelná neprostupnost a teplotní nestálost.
Asfaltové šindele
Výhodou je jejich snadná montáž, kterou zvládne i amatér, možnost přelepení nových šindelů bez nutnosti odstraňování starých, nevýhodou je nutnost správného sklonu střechy (asi 15°) a nepříliš moderní vzhled.
Betonová nebo pálená krytina
Obě jsou srovnatelné, co se týká odolnosti a životnosti, betonová se pokládá snadněji, pálená je zase barevnější a přesnější, což se projeví u zatékání, které se téměř neobjeví.
Otevřené
Zřejmě největší trend posledních let. Jde o střechu z dřevěných latí a trámků porostlou popínavými rostlinami a květinami – minimum ochrany vůči větru a dešti, maximální vzdušnost a propojení se zelení.
Kombinované
Lamelové sklápěcí
Jde o obdobu okenních žaluzií, takže lze ovládat přísun světla. Jsou také funkční a pyšní se dlouhou životností. Poznáte je tak, že jedna část je pevně přichycená k obydlí a druhá, prodloužená část, je opatřená shrnovací markýzou nebo roletou.
Zastřešení s větrací klapkou
Umožňuje větrání a čištění, střechu lze jednoduše odsunout.
Zelené
Jsou osázeny vegetací, toto zastřešení je sice nestandardní a poněkud kuriozní, ale zároveň je vysoce estetickou, ekonomickou a praktickou přírodní izolací (sklon střechy do 30°).
Otevírací
Sem patří například roletový systém nebo posuvné panely z moderních materiálů (polykarbonát, tvrzené sklo, sklolaminát atd.).
Klasické
Většinou jde o přírodní materiály, jako je rákos, bambus nebo například dřevěné šindele.
Samonosné
V této kategorii můžou být například sklolaminátové oblouky, které jsou obdobou zastřešení bazénů.