Mramorujte. Udělejte si třeba nové stínítko na lampu
Technika mramorování nebo-li marbling je velice oblíbená. Dokonce stejně jako ubrousková metoda, o které jsme psali zde. Díky marbelingu si můžete ozdobit prakticky cokoliv ve vaší domácnosti. Od záložek, přes obaly na knihy nebo dárkové krabičky až po sklo, porcelán, keramiku, proutí a textil. Její princip spočívá v tom, že otisknete to, co jste namalovali na hladinu. Původně pochází tato technika ze Střední Asie. Její historie sahá až do 15. stolet. Odtud se rozšířila do blízkého okolí, Indie a také Turecka. V 17. století se mramorování dostalo také do Evropy, kde se stalo nejznámější technikou pro zdobení dekoračních papírů, knižních vazeb a především hran listů.
Marbling
Není to vůbec nic těžkého. V první řadě si sežeňte tak velkou nádobu, do níž se vám bez problémů vejde stínítko tak, aby postupně sbíralo barvu. Zbytek už bude jenom na vaší fantazii.
Potřebujete
- stínítko na lampu
- mramorovací barvy
- vodu
- špejle nebo párátka
- bezbarvý lak
Příprava barev
Do nádobky nalijte vodu a na hladinu nakapejte několik barevných kapek mramorovací barvy. Barvy opatrně zamíchejte špejlí nebo párátkem tak, abyste vytvořili na vodní hladině obrazce. Klidně můžete i barvy rozfoukat. Pokud vám někde zbylo prázdné místo, můžete je opatrně dokapat.
Válejte stínítko
Vezměte stínítko a položte jej na hladinu k jedné straně tak, abyste jej mohli valivým pohybem celé otočit po hladině a nemuseli jej přitom zvedat. Pak stínítko nechejte dobře zaschnout. Hotový výrobek můžete přestříkat bezbarvým lakem. Mramorování déle vydrží a nebude se loupat.
Rada na závěr
Máte-li na hladině barvu nebo vzor, který se vám nelíbí, odeberte jej pomocí kousku tvrdšího papíru. Barvu pak můžete znovu dokapat. A pokud je již barva hodně potrhaná a usazuje se u okrajů, raději ji vylejte a nakapejte novou.