Znáte pravidla žehlení? S těmito triky vám to půjde od ruky

 Dům 
18. srpna 2019 13:39 / Monika Thomsonová
  0
📷
6 fotografií v galerii
Stačí si ale osvojit pár správných triků a žehlení vám půjde krásně od ruky Shutterstock
Že je žehlení složité a pracné? Zkušené ženy se pouze pousmějí, protože ví své. Vyžehlit rychle a dobře není žádná věda. Ovšem musíte vědět, jak na to. Stačí si osvojit pár pravidel a bude to i pro vás hračka

Mimochodem, věděli jste, že až osm z deseti žen považuje žehlení za nejotravnější domácí práci? Souhlasíme. Stačí si ale osvojit pár správných triků a žehlení vám půjde krásně od ruky. Jaká jsou pravidla žehlení? 

Jak žehlit košile

Snad největší kámen úrazu, pokud jde žehlení jsou košile. Při zvolení správného postupu vám to však půjde jako po másle. Začněte knoflíkovými částmi, pokračujte límcem samozřejmě z obou stran, dále přežehlete rukávy (zde vám velmi dobrou službu udělá i rukávník) a nakonec přicházejí na řadu velké části košile - trup a záda. Ihned potom košili zavěste na ramínko a ještě na něm ji upravte, aby vaše práce a snaha nevyšly nazmar.

Nápisy a aplikace

Abyste si nezničily oblíbené tričko s nápisem či šaty s aplikací, žehlete prádlo převrácené naruby a raději při nižší teplotě. Totéž se týká příliš tmavých textilií a také materiálů, jako jsou len, flanel nebo manšestr. Oblečení s flitry nebo druky žehlete například přes navlhčené plátno, abyste si nepoškodily jak oblečení, tak i samotnou žehličku a žehlící prkno.

Nežehlete, pokud nemusíte

Teď zřejmě zaplesalo srdce nejedné odpůrkyni žehlení, avšak na mysli máme žehlení úplně všeho - od spodního prádla, přes ponožky, až po froté ručníky. Věřte nám, je to zbytečné.

Přesušené prádlo

Možná to znáte. Prádlo vám pěkně uschlo, vy jste ho posbíraly ze šňůry nebo ze sušáku a odložily na hromádku, kde čeká na žehlení den, dva, týden, ... Se žehlením se skutečně nevyplácí otálet. Nejenže se vám zbytečně prádlo zmačká, ještě ztratí vůni, kterou mělo, když jste uschlé sbíraly. Pokud k tomu ale přece jen došlo, před žehlením si oblečení mírně pokropte, usnadní vám to žehlení a nezničí zbytečně materiál prádla.

Teplota

Tlustší a pevnější materiály můžete žehlit s napařováním, avšak jemné a citlivé textilie jednoznačně nižší teplotou. Při žehlení začněte právě s háklivějšími materiály a když se žehlička zcela rozehřeje, přejděte na ty pevnější. Při jaké teplotě však žehlit tu kterou textilii, vám napoví štítek oblečení. Zároveň platí, že prádlo netřeba skládat, dokud je teplé. Zbytečně se znovu pokrčí.

Žehlící prkno

Abyste se vyhnuly bolesti předloktí, nohou, zad a zápěstí, je důležité správně si nastavit výšku žehlicího prkna. Mezi ním a vaším loktem má být minimálně 25-centimetrová vzdálenost. Žehlicí prkno tedy musí být výškově nastavitelné, musí mít neporušenou tkaninu, na níž se žehlí, dále nesmí chybět odkládací část na žehličku a samozřejmě musí být stabilní.

Žehlička

Výběr žehličky je skutečně podstatný, proto, pokud je to možné, nešetřete na ní a vyberte si opravdu kvalitní kus, který vám práci značně usnadní. Důležité také je, aby se vám s ní dobře manipulovalo, aby nebyla příliš těžká, ale ani příliš lehká a v každém případě vám musí dobře sednout do ruky. Ideální volbou je samozřejmě samovypínací žehlička, která předejde vašemu zbytečnému stresu, pokud byste si musely náhodou odběhnout. Pokud jde o vodu, kterou vléváte do žehličky, měla by být buď odstátá nebo smíšená s destilovanou alespoň v poměru 50 na 50. V opačném případě vám tvrdá voda, respektive usazený vodní kámen pomalu, ale jistě, žehličku zničí. (Dále čtěte: Senzační tip, jak vyčistit rychlovarnou konvici za pár minut).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Tech

Největší ponorkou druhé světové války bylo japonské monstrum, které mohlo na palubě přepravovat dokonce...