Jak se zbavit roztočů v matraci jednou provždy

 Dům 
28. dubna 2020 11:00 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
O matraci se starejte pravidelně Depositphotos
Roztoče a prach ohrožují vaše zdraví. Mohou způsobovat dušnost, alergie, astma. Ti, kteří alergií trpí, by se měli materiálům přitahujícím alergeny vyhýbat. U matrace je čistota důležitá, protože v posteli trávíte třetinu svého života.  

Ačkoliv se alergeny skrývají snad všude ve vaší domácnosti, ložnice trpí nejvíce. V matraci a v lůžkovinách se jich skrývá hodně. Možná i proto, že hodně lidí právě matrace a lůžkoviny při úklidu často zanedbává. Nestačí výměna prostěradla s povlečením. Nevhodné materiály ve spojení s nedostatečnou péčí jsou rájem pro prach a roztoče.

Co způsobují roztoče

Roztoče a prach najdete v matraci každého z vás. V lůžkovinách se vyskytují lupy na polštáři, vlasy, chlupy i pot. Dalším faktorem, který alergenům svědčí, je vlhko a teplo. Obojí poskytuje výborné podmínky pro jejich život. Alergeny vám mohou způsobit zdravotní problémy v podobě vyrážek, dýchacích obtíží, ale i dalších alergických reakcích. Roky se můžete trápit s kašlem a vyrážkami a nevíte, že vám potíže působí roztoče a prach.

Jak bojovat proti prachu a roztočům

Hlavní zásadou je praní ložního prádla při teplotě 60 °C. Tato teplota je schopna roztoče ničit. Nezapomínejte prát i polštář s přikrývkou. Alergici by se měli vyhýbat péřovým peřinám. Povlečení měňte pravidelně, v letním období častěji než v zimě. Důležité je pravidelně větrat, protože roztoče se nemohou množit v suchu a chladu. Neuškodí, když peřiny dáte větrat ven. Kvalitní matrace má snímatelný potah, který můžete vyprat v pračce.

Jak na plísně

I plíseň může způsobit opravdu velké zdravotní problémy. Můžete ji mít přímo na matraci. Zbavit se plísně není nemožné. Nejdříve sundejte potah z matrace a tam, kde se nachází plíseň, naneste herbicidní přípravek. Místa opláchněte a vyperte v pračce na nejvyšší možnou teplotu, kterou potah umožňuje. Máte-li skvrny na matraci, ošetřete je přípravkem proti plísni. Nejvhodnější možností je koupě nové matrace.

Jakou zvolit matraci

Koupí vhodné matrace se můžete vyhnout alergenům a plísním. Výborné jsou matrace s antibakteriálními vlastnostmi, díky nimž matrace dýchá. Pěnové matrace fungují proti roztočům, protože v pěnové prostředí se jim nedaří. Dále čtěte: Díky správné péči vám vydrží matrace na věky.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

České osobnosti ovládly ledovec. Letošní sezonu zahájil i herec Jan Čenský

Styl

Móda letošních sjezdovek je překvapivě pestrá. Od bílé klasiky až po retro z osmdesátek

Dům a zahrada

Vyrobte si doma vlastní vonný vosk. Vůně pomeranče, hřebíčku či skořice vykouzlí tu pravou sváteční...

Zavřít reklamu