Díky správné péči vám vydrží matrace navěky

Výběr matrace matrace je pro kvalitu spánku důležitý
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Dům 
11. května 2018 16:06 / Shutterstock
  0   0
Dobře, to je sice trochu silné tvrzení, ale když budete o svou matraci správně pečovat, může vám vydržet mnohem déle, než je její záruční lhůta. Chcete-li mít co nejkvalitnější spánek, nestačí si pouze koupit tu nejdražší matraci, musíte také vědět, jak o ni správně pečovat.

I ta nejdražší matrace bez péče může být proleželá, plesnivá a plná roztočů. Nevsázejte tudíž na to, že jste si odnesli z obchodu nejlepší matraci – žádná se o sebe nepostará sama! Bez vašeho přičinění nikdy nebudete mít tak kvalitní spánek, jako když se o svou matraci budete pravidelně starat.

Při výběru matrace se každý rozhodujeme mezi cenou a kvalitou a snažíme se najít nejlepší možný kompromis. Vybrat bychom měli takovou, která je v našich finančních možnostech a zároveň poskytuje vhodnou tvrdost, má dostatečnou nosnost a prodyšnost, je určena na konkrétní typ spaní (každodenní, pro návštěvy, pro děti) a zohledňuje případné zdravotní komplikace. Jakmile takovou vyberete, pak už je jen na vás, abyste o ni řádně pečovali. Pak vám může skutečně vydržet velmi dlouho.

Krycí podložky

Chcete-li se ve své posteli cítit opravdu nadstandardně pohodlně, doplňte ji o krycí podložku, která nejenže vyžene kvalitu vašeho spánku do nebeských výšin, ale navíc zajistí delší životnost matrace. O co jde? Jedná se vlastně o tenkou matraci navíc, kterou položíte přes vaši stávající matraci. Na výběr máte různé výšky, výplně a materiály, takže si můžete vybrat dle vaší osobní preference – většinou se jedná o latex, pružnou pěnu, polyester nebo umělé vlákno. Zpravidla jdou i celkem snadno čistit, jelikož mají snímatelný potah, který můžete vyprat v pračce.

Ochranný potah matrace

Stejně jako krycí podložka i ochranný potah matrace zvyšuje její životnost. Můžete ji přehodit přímo přes matraci, nebo v ideálním případě přes krycí podložku. Budete mít tedy rošt, na něm matraci, na matraci krycí podložku a na krycí podložce ochranný potah, který se dá po stranách bez problému přichytit k matraci nebo podložce a vy už jej pak pouze povléknete prostěradlem.

Můžete jej pak často prát, takže vaše lůžko bude stále svěží a voňavé, ale když si vyberete potah, který je navíc i voděodolný, zabráníte tak potu, aby se dostal přímo do matrace. Takový potah je vhodné koupit i do dětských postelí, pokud se vaše děti teprve učí zůstat v noci v suchu.

Pravidelné otáčení

Jak všichni víme, při spánku dochází k zatěžování matrace nerovnoměrně. V některých místech je tudíž matrace deformována více než na jiných a stejně je to i s pocením. Z těchto důvodů se doporučuje matraci pravidelně otáčet, a to všemi směry. Matrace se doporučují otáčet alespoň čtyřikrát do roka, ale na intenzitu otáčení by měla mít vliv i četnost jejího používání, vytížení, klima a vlastní hmotnost člověka – čím těžší osoba, tím častěji by se měla matrace otáčet.

Větrání matrace

Na životnost matrace má však vliv i typ roštu a postele celkově. Nejlepší je, pokud se pod matrací nachází pouze rošt a pod ním už volný prostor, aby mohla matrace volně dýchat a odvádět vlhkost. Každou noc vypotíme velké množství potu, které, pokud není postel vybavena voděodolným ochranným potahem, jde přímo do matrace. Jakmile nemůže vlhkost nikudy odcházet, může vám začít plesnivět a navíc se vytváří ideální podmínky pro život roztočů.

Čištění jedlou sodou

Při každém převlékání ložního prádla matraci vyluxujte, abyste ji zbavili nahromaděného a usazeného prachu. Svou matraci také můžete jednou za čas důkladně vyčistit a zbavit ji tak škodlivých látek, roztočů, zápachu a zbytků kůže a podobně. Stačit vám k tomu bude jedlá soda, vysavač a ideálně i esenciální olej s antibakteriálními účinky. Více jsme o čištění matrací psali zde.

Kateřina Kofroňová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Příroda je mocná čarodějka: Koupání na těchto místech je toho důkazem

Věda & Vesmír

Konec sexuálního rozmnožování? Většina dětí budoucnosti má vzniknout ve zkumavce

Bydlení

Získejte dokonalý trávník během několika dní

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu