Zbavte se plesnivých zdí jednou provždy. Velmi účinnou zbraní je chytrá houba

 Dům 
07. října 2020 08:59 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Plíseň v bytě nevěstí nic dobrého Depositphotos
Plesnivé zdi v domě nebo bytě nikdo rád nevidí. Přináší to s sebou řadu zdravotních komplikací od kašle přes rýmu až po podrážděné oči. A o tom, že plíseň také nevábně voní, ani nemluvě. Poradit si s plísní lze mnoha způsoby. Velmi oblíbenou metodou je použití takzvané chytré houby.

Plíseň vznikne tam, kde má vhodné podmínky. Které to jsou?

  • Vlhkost – nejdůležitější faktor pro vznik a rozmnožování plísní, protože plíseň je tvořena převážně z vody.
  • Teplota – teplotní rozsah pro přežití plísní je podle druhu plísně 0-40 °C.
  • Proudění vzduchu – vede ke snížení aktivity plísní, protože proudící vzduch vysušuje navlhlý materiál, na kterém plísně rostou.
  • Složení substrátu – v tomto případě omítka a zdivo, ale také dřevo, plasty nebo sklo a další materiály, na kterých se zachycují živiny z prachu, deště, kondenzátu vody, lidského dechu nebo otisků prstů.
  • Intenzita světla – tma nebo rozptýlené denní světlo bez ultrafialových paprsků způsobuje nejpříznivější vegetační podmínky plísní.

V obchodě narazíte na mnoho chemických prostředků, které s plísní zatočí. Některé vám zároveň i vybělí zdi. Pokud jste ale odpůrce agresivních chemických čistidel, existuje i jiné řešení, a to v podobě takzvané chytré houby.

Pythium oligandrum

Chytrá plíseň se odborně nazývá Pythium oligandrum. Jestliže fandíte šetrným metodám, je pro vás to pravé ořechové. Tento objev má české kořeny, stojí za ním středočeský podnikatel. Dříve byla využívána jen v zemědělství jako ochrana rostlin před plísní. Dnes se díky ní můžete jednou provždy zbavit i plesnivých zdí v bytě.

Plíseň požere a vyčká na další várku

Jedinečnost chytré plísně spočívá v tom, že doslova požírá plíseň na zdech. A co víc, funguje opakovaně. Pokud tedy zlikviduje veškerou plíseň na zdi, přepne se do  spánkového režimu. Jakmile se ale na stěně opět objeví plíseň, chytrá houba se z klidového stádia opět sama probere a začne na plísni znovu hodovat.

Prášek stačí rozpustit ve vodě

Chytrou houbu seženete v každé drogerii nebo hobby marketu. Je ve formě prášku, který doma rozpustíte ve vodě. Směsí pak potřete zdi, které chcete plísně zbavit. A to je vše, o ostatní se už chytrá houba postará sama. Ve zdi takto dokáže fungovat přibližně tři roky, pak je třeba nátěr provést znovu.

Houba ze zdi neodstraní stopy po plísni. Je to ale řešitelné. Stačí po aplikaci zeď natřít bílou barvou. Má to však jeden háček - barva nesmí obsahovat chemické či fungicidní složky. Pokud jste už zeď ošetřili nějakým chemickým přípravkem, musíte před aplikací chytré houby dodržet alespoň dvoutýdenní pauzu, ideálně pak dvouměsíční. 

Neškodí lidem ani zvířatům

Ošetření plesnivých zdí chytrou houbou se nemusí nikdo bát. Tento živý organismus je totiž absolutně neškodný, neublíží lidem, ale ani domácím mazlíčkům. Jeho použití je tak pro všechny obyvatele domácnosti zcela bezpečné.

I chytrá houba má nevýhody

Ani takový vynález, jako je chytrá houba, ale nemá jen samá pozitiva. Nevýhodou například je, že po nátěru chytrou houbou nemůžete na ošetřená místa aplikovat žádné chemické prostředky, tedy bělidla, barvy ani jiné postřiky, protože ty by chytrou houbu zničily. Také celý proces je trochu delší než v případě použití agresivních čističů. O tom, že můžete mít i plíseň v těle, jsme psali zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Brad Pitt po delší době randí. Jeho vyvolenou je známá modelka, jež proslula pro své obnažené fotky a...

Styl

Byl to jen mýtus. Velké snídaně jsou sice důležité, ale s hubnutím nepomohou, potvrdila nová studie

Tech

Americké letectvo se dočkalo nového obrovského tankeru KC-46, o kterém tvrdí, že ve vzduchu doslova změní...