Zvýšit teplotu místnosti, zabránit vlhkosti a tvorbě plísní pomůže jedna maličkost

 Dům 
18. září 2020 09:12 / Veronika Prášilová
  2
📷
4 fotografie v galerii
Výhody jsou zřejmé a potěší i široká paleta barev Depositphotos
Studené místnosti, v nichž v zimě příliš nebo vůbec netopíte, pokoje na severní straně nebo sousedící s chodbou jsou náchylnější na vznik plísní. Nejvíce za skříněmi a dalšími překážkami nebo v rozích. Do takových prostor je vhodné zvolit termoizolační nátěr, který má řadu výhod.

Obkládání zdi polystyrenem nebo minerální vatou asi není pro každého a hlavně, ne vždy chceme už tak malou místnost ještě více zmenšovat. Navíc se tyto kroky neobejdou bez jistých stavebních úprav a poměrně velké finanční investice. V současné době však lze tento problém vyřešit mnohem elegantněji a levněji.

Stěny mohou dýchat

Velkým pomocníkem vám v tomto případě může být takzvaný termoizolační nátěr. Tedy přípravek, který obsahuje skleněné duté mikrokuličky, jež zajišťují izolačně-reflexní funkci. Na zdi tedy vytvoří prodyšnou vrstvu, díky níž zůstává v místnosti teplo a i samotná zeď již není studená jako dřív. Její teplota se může díky takovým nátěrům dokonce zvýšit až o dva stupně Celsia.

Není přitom nutné tímto nátěrem ošetřit všechny zdi v místnosti, ale pouze ty, které jsou na dotek studené. Anebo třeba jen rohy nebo okolí oken, kudy teplo nejčastěji uniká. Výhodou navíc je, že termoizolační nátěr můžete použít nejen v interiéru, ale také venku, tudíž jím lze natřít nejen vnitřní stěny, ale klidně také omítky, dřevo nebo beton.

Snadná aplikace

Nanášení nátěrů je srovnatelné s malováním pokoje. Pokud je již na stěně několik vrstev z předchozích malování, je třeba zeď důkladně oškrábat a očistit, zároveň nesmíme zapomenout zapravit veškeré praskliny či poškození zdi. Stejný postup volíme také v případě, že byla na zdi plíseň. Poté na očištěnou a suchou stěnu naneseme penetrační nátěr, který nám povrch sjednotí, zabrání odlupování budoucího nátěru a zajistí také to, že jeho spotřeba nebude tak vysoká, protože se jednoduše nebude tolik vsakovat do zdi.

Při nanášení buďte důkladní

Jakmile penetrační nátěr dostatečně zaschne, naneseme na zeď první vrstvu termoizolačního přípravku, který je před použitím obvykle třeba pouze promíchat, nikoliv ředit jako klasické barvy. Při nanášení nátěru postupujeme zásadně místo vedle místa a nepřeskakujeme z jedné plochy na druhou, s pomocí malířské štětky či válečku se snažíme tvořit velkou souvislou vrstvu. Jakmile dokončíme první vrstvu, necháváme celou plochu schnout ideálně 24 hodin. Poté místnost přetřeme ještě minimálně jednou vrstvou, aby byla zaručena správná funkčnost izolačního přípravku.

Široká paleta barev

Takto ošetřená zeď vydrží funkční po dobu asi deseti let, pokud se nám však bude zdát, že účinnost poklesla, můžeme nátěr zopakovat. Stejně tak můžeme přistoupit k novému nanesení ochranné vrstvy v případě, že se nám již okoukala fádní bílá barva. Výrobci totiž nabízejí termoizolační nátěry v mnoha barvách a odstínech, takže se nemusíte vzdávat svého snu o pestrobarevně vymalovaném pokoji. Důležité je nezapomenout na to, že termoizolační nátěr je vždy poslední vrstvou nanesenou na stěnu. Čtěte také: Mastné fleky na stěnách vám pomohou zlikvidovat obyčejní a levní pomocníci

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Stav Bruce Willise se údajně zhoršuje: Jeho chování je nevyzpytatelné a agresivní

Styl

Středomořská strava prokazatelně snižuje riziko vzniku mnoha závažných onemocnění

Tech

Rusko vzkřísilo muzejní obrněné transportéry BTR-50P. Jejich bojeschopnost je ale pochybná