Staré tapety odstraníte v cuku letu. Stačí jen vědět, jak na ně

 Dům 
29. července 2021 14:26 / Šárka Sokolská
  0
📷
4 fotografie v galerii
Před nanesením nové tapety je potřeba starou odstranit Pixabay
Zbavit se starých tapet ze zdi nebývá jednoduché. Poradíme vám pár triků, díky nimž odstraníte tapety papírové, vliesové nebo vinylové.

Tapety nejsou vůbec zastaralou záležitostí. Naopak. V posledních letech se stále více vracejí do módy. Pomohou zútulnit byt, zvýraznit stěnu i zakrýt nerovný povrch a další nedokonalosti stěn. Problém ale může nastat, pokud se rozhodnete pro výměnu starých tapet za nové. Jak se zbavit původních?

Test typu tapet 

Pokud si nejste jisti, jaký druh tapety máte, udělejte si jednoduchý test. Vezměte trošičku odchlipující se růžek a zkuste za něj zatáhnout. Pokud to půjde doslova jako po másle, máte vyhráno. Jde o vliesovou tapetu, která se dá opravdu velice snadno odstranit. Stačí ji ze stěny stáhnout a prakticky vám po ní nezbyde ani památka. Jestli se vám ale tapeta začne pod rukama trhat, přestaňte.

Jak na papírovou

Papírové tapety je potřeba odstranit mokrou cestou. Jinak to ani nepůjde. Proto předtím, než začnete, zakryjte si v okolí tapety všechny zásuvky, aby nedošlo k úrazu elektrickým proudem. Stejně tak odstraňte z okolí nábytek i koberce, podlahy překryjte. Poté si připravte teplou vodu a malířský váleček. Čím je voda teplejší, tím lépe vám tapety půjdou dolů. Pomoci si můžete i přidáním octa v poměru 1 : 1 nebo použitím tekutého odstraňovače tapet. Vodu pak nanášejte na tapety v dostatečně silné vrstvě, aby se stačila vsáknout, ale nestékala. Nechte vodu působit alespoň 15 minut, pak zkuste tapetu odstranit. Postupujte zespodu směrem nahoru. Podle potřeby opakujte celý proces namáčení znovu, třikrát nebo čtyřikrát, až potom povolejte na pomoc škrabku. Ale opatrně s ní, abyste nepoškodili stěnu. Menší rýhy a praskliny pak snadno opravíte sami. Jak na to jsme psali zde

Omyvatelné tapety

Máte-li omyvatelné tapety pak se připravte na poněkud těžší práci. Voda vám totiž v tomto případě moc nepomůže. Nejprve narušte povrch tapet drátěným kartáčem či jiným nástrojem, třeba zubatou škrabkou. Teprvé poté můžete tapetu namočit a strhávat. Nejlepší je ovšem použít páru, která povrch provlhčí, změkčí a půjde pak snadněji seškrábnout. 

Vinyl

Vinilové tapety jsou opravdu odolné, ale jejich strhávání už tak náročné není. Pokud mají papírový základ, stačí odstranit vrchní vrstvu a poté postupovat stejně jako u papírových tapet. Případně může starý papír sloužit jako podklad pro novou tapetu. Musí však být v dobré kondici. To zjistíte tak, že kousek navlhčíte vodou a pokud se na něm nevytvoří bubliny, je vše v pořádku. Nemají-li vinylové tapety papírový základ, pak musíte postupovat stejně jako u omyvatelných tapet. Tedy narušit povrch, namočit teplou vodou a poté odstranit. 

Zdroj: lowes.com, elledecor.com.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Umělá inteligence už vylepšuje i chuť piva nebo čokolády

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod