Pár tipů, jak udělat domov ekologicky přívětivější

 Dům 
04. srpna 2021 10:00 / Veronika Prášilová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Nejen tříděním odpadu lze svým dílem pomoci planetě Depositphotos
Ekologické smýšlení je v kurzu a stále více takzvaně in. Pokud také vy patříte do skupiny lidí, kteří mají zájem ulehčit planetě od zbytečného zatížení, máme pro vás pár tipů, s nimiž můžete přispět svou troškou do mlýna.

Podpořit udržitelný život lze totiž v každé domácnosti a ne vždy to musí být finančně náročné.

Energeticky úsporné žárovky

Pokud stále používáte klasické žárovky, případně jiné, méně úsporné zdroje, je čas přejít na ty takzvaně úsporné. Moderní žárovky, jako jsou kompaktní zářivky a LED žárovky, jsou nejen energeticky účinné, ale vydrží mnohem déle než klasické žárovky. V dlouhodobém horizontu přinášejí navíc finanční úspory.

Recyklujte všechno možné

Šetřit přírodu a její zdroje můžete například tím, že si pořídíte sud na dešťovou vodu, s níž budete zalévat zahradu nebo s ní naplníte bazén. Domů si můžete pořídit také nádoby na tříděný odpad, ideálně v počátku alespoň na plasty, papír a sklo. Pokud chcete jít ještě dál, třiďte také hliník, kovové odpady a zbytky oleje.

V rámci recyklace pak můžete využívat také věci, které doma máte a za normálních okolností byste je chtěli vyhodit. Nastříhejte stará trička, bavlněné košile nebo povlečení a použijte je jako úklidové hadry a utěrky. Je to nejen ekologičtější, ale každopádně levnější než použití jednorázových papírových utěrek. Čtěte také: K čemu je Google Cast a Chromecast? Malé zařízení udělá z každé televize chytrou.

Pověste záclony

Máte-li zájem šetřit na energiích, začněte tím, že zateplíte svůj dům. Ne každý majitel nemovitosti o tom ví, ale tento krok i přes počáteční vyšší investici přináší do budoucna nemalé úspory. S tím by měla jít ruku v ruce také výměna starých kastlových oken za nová, kvalitně těsnící.

Vyplatí se také investovat do vnitřních či venkovních žaluzií, díky nimž se výrazně eliminuje pronikání chladu v zimě či horka v létě do interiéru prostřednictvím okenních tabulí. Pokud si navíc pořídíte interiérové vertikální žaluzie, zkuste sáhnout po takových, které jsou z jedné strany opatřeny izolační fólií, která odráží sluneční paprsky.

Zelený vjezd

A když už je řeč o slunci, využijte jeho energii na maximum. Máte-li dálkově ovládaná garážová vrata a vjezdové brány, zvažte pořízení pohonu na solární energii. Málokoho totiž napadne, že i tato zařízení musí být neustále v pohotovostním režimu, takže spotřebovávají energii, která není rozhodně zadarmo. Pokud si k tomuto účelu pořídíte solární panely, můžete je využít pro dodávání energie i pro další zařízení v domácnosti. 

Zdroj: Today´s Homeowner.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Sídlo Elvise Presleyho bylo luxusní a výstřední. Nahlédněte do života krále rock and rollu

Styl

Soňa (40): Nenapadlo mě, že rozvod může vztah zachránit

Dům a zahrada

Zapíchněte k pokojovým rostlinám hlavičky zápalek. Působí jako ochrana před škůdci a hnojivo

Zavřít reklamu