Aviváž a sušička se navzájem snesou, ale jen za určitých okolností

 Dům 
31. ledna 2022 13:18 / Marie Popelková
  0
📷
2 fotografie v galerii
Aviváž a sušička se navzájem snesou, ale jen za určitých okolností Depositphotos
Někdo na aviváž nedá dopustit, další ji striktně zavrhuje. Mezi lidmi se hodně traduje, že pokud dáváte prádlo do sušičky, nesmíte ho předtím prát s aviváží. Jinak si sušičku zničíte. Jak je to ale ve skutečnosti?

Odpůrci aviváže tvrdí, že pokud dáte prádlo vyprané v aviváži do sušičky, zanesou se vám filtry a hrozí, že si sušičku zničíte. Argumentují tím, že aviváž změkčuje prádlo a kvůli tomu se z něj více uvolňují vlákna, která pak ucpávají filtry sušičky.

Není to ale tak jednoznačné, jak se na první pohled zdá. Ve skutečnosti aviváž sušičce nevadí, pokud dodržujete jednoduchá pravidla. Když si totiž podrobně přečtete návod k použití sušičky, zjistíte, že většina výrobců sušiček pužití aviváže nezakazuje, pouze nabádá k dodržování několika základních pokynů. Jde především o dávkování. Nic se nemá přehánět a v případě aviváže to platí dvojnásob.

Pravda je někde uprostřed

Jak už to tak bývá, i v tomto sporu platí, že pravda je někde uprostřed. Je jasné, že zanesené filtry zhoršují u sušičky cirkulaci vzduchu. Pokud vzduch špatně proudí, je snížena funkčnost sušičky a prádlo nebude tak suché, jak byste očekávali. A je pravdou, že v krajním případě může dojít i ke zničení spotřebiče.

Řešení ale není nijak složité. Stačí pravidelně udržovat filtry a pečlivě je čistit. Většina výrobců na to ostatně zákazníky upozorňuje. Ideální je vyčistit filtry po každém použití sušičky. Díky tomu zanesení filtrů zabráníte. Budete tak moci dál používat aviváž a uděláte maximum pro to, aby vaše sušička prádlo usušila v co nejkratším čase. Díky tomu minimalizujete i náklady spojené se spotřebou energie.

Aviváž ano, ale...

Z technického hlediska tedy aviváž není pro sušičku tak nebezpečná, jak se říká. Tedy za předpokladu, že dodržíte tato tři pravidla:

  • Pečlivě si přečtete návod k vašemu modelu sušičky. Pokud výrobce aviváž přímo zakazuje, řiďte se jeho pokyny.
  • Pravidelně čistěte filtry a dodržujte doporučené dávkování aviváže.
  • Aviváž nikdy nedávejte přímo do sušičky, ale použijte ji již při praní v pračce.

Kde aviváž nepoužívat

Je ale pravdou, že ne každé prádlo si s aviváží rozumí. V jakých případech je lepší ji nepoužívat?

  • Oblečení či utěrky z mikrovlákna. Použití změkčovadla může poškodit schopnost tkaniny zachytávat prach a absorbovat vlhkost.
  • Sportovní oblečení. U sportovního prádla hrozí při praní v aviváži poničení vláken, a tím i ztráta funkčních vlastností tohoto druhu textilu, jako je prodyšnost nebo schopnost odvádět pot od těla.
  • Dětské oblečení. Výrobci jsou povinni zajistit, aby dětské oblečení na spaní bylo nehořlavé. Změkčovače tuto odolnost snižují, a proto byste nikdy neměli používat aviváž na dětské oblečení na spaní.
  • Ručníky. V některých případech není aviváž vhodná ani v případě ručníků, protože může snižovat savost. Záleží ovšem na materiálu, pokud je ručník bavlněný nebo jen s malou příměsí umělých vláken, tak mu aviváž neuškodí. Důležitá je také kvalita a množství aviváže. Některé aviváže ručníky příliš „naimpregnují“a ty pak špatně sají a obtížně schnou, totéž způsobuje i přiliš velká dávka aviváže.

Zdroj: vaporfresh.com, vladcemopu.cz, familyhandyman.com.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Tech

Největší ponorkou druhé světové války bylo japonské monstrum, které mohlo na palubě přepravovat dokonce...