Pokojové rostliny čistí vzduch bez hluku a spotřeby energie

 Dům 
10. listopadu 2014 08:06 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Holanďan Julio Radesca proto navrhl tento stůl osázený přírodními čističkami vzduchu Julio Radesca.com
Čističky vzduchu jsou sice výborné přístroje pro ozdravení domácího prostředí, jenže žádná není úplně tichá, spotřebují dost elektřiny a ne málo stojí i pravidelná výměna filtrů. Mnohem ekonomičtější je pěstovat dekorativní pokojové rostliny.

Indický botanik Kamal Meattle se řadu let zabývá problematikou čištění vzduchu zejména ve velkoměstských aglomeracích. Jeho výzkum se zaměřuje na to, jaké stromy se hodí do městských parků a jaké rostliny se hodí do domácnosti. Protože různé druhy umí absorbovat různé nečistoty ze vzduchu, a tak nejen že dokážou ve městě přežít, ale ještě nám zlepšují životní prostředí.

Že rostliny při fotosyntéze čerpají uhlík jako stavební prvek svých buněk z kysličníku uhličitého a při tom uvolňují kyslík, to se učíme všichni ve škole. Jenže některé rosltiny potřebují ke svému dáchání kyslíku méně, a tak ho do vzduchu uvolňují víc. To se hodí zejména v ložnici, kde je okysličený vzduch jedním ze základů kvalitního spánku. Tchýnin jazyk je rostlina nenáročná, dnes ji pořídíte v řadě velmi dekorativních variet a do ložnice se právě ona velmi dobře hodí.

Ale pozor – aby okysličování vzduchu bylo účinné, je třeba na jednoho spáče mít alespoň šest rostlin. Jejich listy samozřejmě nesmí pokrývat vrstva prachu, takže je pravidelně oprašujte.

Formaldehyd je látka, která se uvolňuje do vzduchu nejen z pojidel dřevotřískového nábytku, ale také z úklidových prostředků i dalších věcí používaných v domácnosti. Nenáročná pokojovka, kterou má doma skro každý pěstitel domácích rostlin je potas neboli scindapsus. Právě tahle lijána s několik metrů dlouhými výhony a půvabnými srdcovitými listy, často žlutozeleně panašovanými, si umí poradit s formaldehydem, její listy ho ze vzduchu absorbují a rozkládají. Protože věnce potasu narostou rychle a když o ně dobře pečujeme, jsou hustě olistěné, stačí na jednu místnost dvě až tři rostliny, aby vás formaldehydu zbavily.

Většina rostlin uvolňuje kyslík v noci, zato palmička areka má jiný denní cyklus, krmí se kysličníkem uhličitým a uvolňuje kyslík během dne. Proto se báječně hodí do obývacích pokojů a pracoven. Na jednu osobu je třeba mít v místnosti alespoň čtyři rostliny.

Pak je tu ještě domácí pohotovostní lékárnička – aloe vera. Její gel pomůže při hojení spálenin i drobných ranek – stačí jako první pomoc uříznout kousek listu a gelem z něj ranku pomazat. Další účinky aloe vera pro lidské zdraví jsou popsány na mnoha místech, nás ale nyní zajímá, že aloe vera absorbuje ze vzduchu například toxiny uvolňované nátěrovými barvami nebo pracími a úklidovými prostředky.

Z výše uvedeného vyplývá, že pokud chcete rostliny používat jako přírodní čističky vzduchu, je třeba je pěstovat ve skupinách. To má ale svůj půvab i z hlediska dekorování místnosti – stačí čtyři druhy těchto nenáročných pokojovek, aby váš interiér jejich skupinky krásně vyzdobily.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Nový Top Gun s Cruisem je strhující. Skvělá akce, láska i trocha dospělosti

Styl

Vysoce citlivých dětí je mnoho. Prožívají náhlé záchvaty vzteku, smutku a běžné výchovné metody na...

Dům a zahrada

Slimáci jsou neúprosní a dokáží zlikvidovat celou vaši úrodu. Jejich invazi se můžete bránit

Zavřít reklamu