Jak zatočit s blechami
Myslíte si, že když máte zvíře pouze doma, blechy se u vás objevit nemůžou? Není tomu tak. Pokud například kočku vezete k veterináři nebo ji převážíte někam jinam, blecha na ni může přeskočit i po cestě. Také se může stát, že blechu přineste domů vy. Když nemá svého hostitele, přeskočí i na člověka. V případě, že je hladová, může vás i štípnout. Jakmile se dostane do blízkosti svého hostitele, přemístí se na něj.
Jak se vůbec pozná, že má zvíře blechy? Často se drbe, a když mu prohrábnete srst, můžete blechu i zahlédnout. Také můžete v bytě na místech, kde zvíře spává, najít malé černé tečky, což je bleší trus. Pokud se zachytí mazlíčkovi na tlapkách a on přejde například přes mokrou podlahu koupelny, mohou na ní zůstat stopy po krvi.
Hned potom, co zjistíme, že zvíře blechy chytlo, pořídíme pipetu s roztokem, který je odpuzuje, a kápneme jej zvířeti na kůži v kohoutku. Pipeta se dá sehnat ve zverimexu nebo u vašeho veterináře. Na obou místech se můžete podrobněji doptat na aplikaci roztoku, která je popsaná také na příbalovém letáku.
Následně provedeme doma důkladný úklid. Pořádně vysajeme koberce a nejlépe i matrace. Převlečeme ložní prádlo a vyklepeme peřiny a polštáře. Nejdůkladněji uklidíme místa, na kterých zvíře často lehává.
Posledním krokem je potom deratizace celého bytu. Opět ve zverimexu nebo u veterináře seženete difúzní sprej, který usmrtí zbylá vajíčka a larvy blech. Před plynem ale chraňte potraviny a nádobí. Interiérové dveře a dveře od šatních skříní, naopak otevřete. Případně i koše se špinavým nebo čistým prádlem umístěte do stejné místnosti, ve které budete plyn aplikovat.
Alternativním způsobem je opakovat použití pipety po dobu alespoň třech měsíců a počkat, až všechna vývojová stádia blech pochcípají sama.