Nepodceňujte zubní hygienu vašeho pejska!
Se zubní hygienou začínáme již u štěněte, tedy od zhruba tří měsíců věku, aby si pejsek zvykl na manipulaci v tlamě. Nejprve ho zvykáme na chuť zubní pasty a prst v tlamě. Naneseme trochu zubní pasty na ukazováček a dovolíme psovi, aby ji slízal. Toto několikrát opakujeme. Pak znovu naneseme na ukazováček zubní pastu a prstem kloužeme po vnějším povrchu zubů a dásní.
Nyní sáhneme po zubním kartáčku, navlhčíme ho a naneseme na něj speciální zubní pastu s enzymy, určenou pro psí chrup. Nejprve necháme psa slíznout pastu ze štětin kartáčku, pak jemně uchopíme tlamu kolem čenichu tak, abychom zabránili psovi žvýkat, a začneme opatrně čistit kartáčkem jen špičáky. Kartáček držíme šikmo k linii dásně a pohybujeme jím od okraje dásně ke špičce zubu.
Po vyčištění špičáků pokračujeme krouživými pohyby k zadním zubům. Postupujeme dál, jen dokud je pes spokojený. Poté podržíme zavřenou tlamu kolem čenichu a opatrně zvedneme horní pysk palcem a ukazováčkem tak, že odhalíme přední řezáky, které jsou nejcitlivější částí tlamy. Jemně je čistíme pohybem od dásně ke špičce zubu.
Dobu čištění zubů postupně prodlužujeme. Všeobecně se uvádí, že bychom měli psovi čistit zuby alespoň 1x týdně. Některým psům vydrží bílé 14 dní, u některých je třeba čistit 2x týdně. Na zubní kámen trpí více trpasličí plemena. Zubní kazy mívají psi méně často než lidé. Zdravá psí tlama totiž obsahuje méně bakterií než nejčistší lidská ústa.
Když pejsek kartáček nesnáší, řešením je „prstový kartáček“, tedy gumový návlek na prst s výstupky. Takové řešní bývá pro některé pejsky snesitelnější. Pokud ani s ním neuspějeme, přidávejme do krmení speciální vitamíny, které bojují proti zubnímu kameni a plaku na povrchu zubů a redukují přítomnost bakterií. S výběrem vám jistě poradí váš veterinář.