Čtyřnozí miláčci a podlaha. Jaká podlahová krytina je nejvhodnější?

 Mazlíčci 
10. března 2017 10:17 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Vybírejme druhy podlahových krytin, které přežijí i drápky čtyřnohých mazlíčků Internet
Drápky a drápy čtyřnohých miláčků dávají podlahám v našem obydlí pořádně zabrat. Čím mohutnější a živější pejsek, tím větší poškození podlahových krytin nám hrozí. Kočičky se zase drápky zapírají při protahování a brzdí jimi při doskoku z výšky. Pro chovatele tudíž platí pravidlo – čím odolnější podlahová krytina, tím lépe.

U zvířecích miminek dbáme na co nejrychlejší odhalení loužiček či jiných „nehod“, které mohou způsobit flek i narušit povrch. Při výběru barevného odstínu bychom měli brát v úvahu barvu srsti svého mazlíčka, světlá víc vynikne na tmavé, hladké podlaze a naopak. V tomto směru jsou bezpochyby nejméně praktické koberce, v nichž se vypadaná srst zachytí a jen velmi obtížně se odstraňuje. Z ostatních krytin ji snadno vysajeme, setřeme mokrým hadrem či mopem. V prostorách, v nichž v sychravém počasí naťapou mokré a zablácené tlapky, jsou nejlepší podlahy, které lze snadno vytřít.

Ideální podlahovou krytinou v domácnosti s mazlíčky jsou bezesporu podlahy z vinylu neboli tvrzeného PVC. Na rozdíl od klasického měkčeného PVC se prodávají ve tvarech čtverců či obdélníků a k podkladu se buď lepí, nebo pokládají plovoucím způsobem. V podstatě nevyžadují speciální údržbu, snesou i déletrvající nánosy vody. Milovníci přírodních materiálů ocení přírodní linoleum, tzv. marmoleum. Jednotlivé dílce z příjemného, hřejivého a voděodolného materiálu můžeme skládat podle libosti, navíc lze zkombinovat i více barev. Poškození od drápků se obávat nemusíme a srst snadno a rychle odstraníme vysavačem či prachovým mopem.

Při správně zvolené povrchové úpravě lakem, olejem, voskem či vinylovou fólií můžeme pořídit do prostor, v nichž se budou procházet zvířátka, i korkovou krytinu. Korek je lehký, nenasákavý a skvěle izoluje tepelně a akusticky. K nejnovějším technologiím a úpravám patří tzv. keramické laky, které obsahují mikročástice porcelánu, takže povrch lépe chrání. Extrémně odolné korkové podlahy, opatřené speciální vinylovou fólií, mají delší životnost až o několik let než klasické. Především tento druh podlahové krytiny je ideální pro majitele velkých psů.

Dřevěné podlahy sice nádherně vypadají, hřejí a jsou příjemné na dotek, ale snadno se poškodí, náchylné jsou zejména k poškrábání. Pokud přesto po nich toužíme, měli bychom volit raději tvrdší dřeviny, například dub, buk či dřevo exotických stromů. Řada výrobců nabízí ve svých kolekcích kvalitních dřevěných vícevrstvých krytin řezané, ručně škrábané, broušené či kartáčované povrchy.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Pět věcí, které ženám ničí orgasmus. Prostě se jich zbavte

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod