Proč kočky předou? Nemusí to znamenat jen spokojenost
Kočky domácí jsou jediné šelmy, které dokážou příst při nádechu i výdechu. Existují dvě teorie, jak předení vzniká. Podle jedné jde o důsledek vibrací nepravých hlasivek, které se nachází za pravými hlasivkami v hrtanu. Jiná teorie říká, že vzniká stahováním svalů hrtanu a bránice.
Kromě vyjádření pohody může předení sloužit také ke komunikaci mezi matkou a mláďaty. Koťata předením u matky podporují tvorbu mléka a dávají jí tak najevo, že jsou v pořádku. Ona je jeho prostřednictvím uklidňuje. Kočky dále mohou příst, když jsou zraněné nebo nemocné. Z pozorování vyplynulo, že vibrace, které předení doprovází, podporují hojení ran a zlepšují pevnost kostí.
Předení stimuluje svaly
Pro kočičí životní styl jsou typické dlouhé fáze nečinnosti a spánku. Mohou prospat i 16 hodin denně. Obdobný nedostatek pohybu by u lidí způsobil ochabnutí svalstva a řídnutí kostí. Jako prevence proti těmto problémům se u koček vyvinulo předení. Vibrace, které při něm vznikají, totiž stimulují právě svaly a kosti. Zároveň při něm nedochází k velkému výdeji energie, kterou tak kočky šetří.
Až příště uvidíte vašeho mazlíčka příst, budete vědět, že je nejen spokojený, ale také si zároveň udržuje kondici.