خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Proč kočky předou? Nemusí to znamenat jen spokojenost

Předení je také komunikace mezi mláďaty a matkou.
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Mazlíčci 
13. listopadu 2016 12:15 / www.wallpaperup.com
  69   1
Víte, co všechno mohou dávat kočky najevo vrněním? Všeobecně se má za to, že předení u koček vyjadřuje spokojenost nebo radost. Vrní při mazlení, krmení nebo vyhřívání na sluníčku. Mohou k němu mít ale i jiné důvody.

Kočky domácí jsou jediné šelmy, které dokážou příst při nádechu i výdechu. Existují dvě teorie, jak předení vzniká. Podle jedné jde o důsledek vibrací nepravých hlasivek, které se nachází za pravými hlasivkami v hrtanu. Jiná teorie říká, že vzniká stahováním svalů hrtanu a bránice.

Kromě vyjádření pohody může předení sloužit také ke komunikaci mezi matkou a mláďaty. Koťata předením u matky podporují tvorbu mléka a dávají jí tak najevo, že jsou v pořádku. Ona je jeho prostřednictvím uklidňuje. Kočky dále mohou příst, když jsou zraněné nebo nemocné. Z pozorování vyplynulo, že vibrace, které předení doprovází, podporují hojení ran a zlepšují pevnost kostí.

Předení stimuluje svaly

Pro kočičí životní styl jsou typické dlouhé fáze nečinnosti a spánku. Mohou prospat i 16 hodin denně. Obdobný nedostatek pohybu by u lidí způsobil ochabnutí svalstva a řídnutí kostí. Jako prevence proti těmto problémům se u koček vyvinulo předení. Vibrace, které při něm vznikají, totiž stimulují právě svaly a kosti. Zároveň při něm nedochází k velkému výdeji energie, kterou tak kočky šetří.

Až příště uvidíte vašeho mazlíčka příst, budete vědět, že je nejen spokojený, ale také si zároveň udržuje kondici.

Marie Popelková | inStory.cz
Témata: kočka, předení, svaly, kosti
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Modrá laguna na Islandu. Přírodní zázrak nebo jen chytrá past na turisty?

Věda & Vesmír

Úžasný jev na noční obloze. Jak vzniká a kdy ho můžeme pozorovat?

Bydlení

Jak v noci neupadnout na schodech? Chce to nepodcenit malou drobnost