Proč kočky předou? Nemusí to znamenat jen spokojenost

Předení je také komunikace mezi mláďaty a matkou.
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Mazlíčci 
13. listopadu 2016 12:15 / www.wallpaperup.com
  69   1
Víte, co všechno mohou dávat kočky najevo vrněním? Všeobecně se má za to, že předení u koček vyjadřuje spokojenost nebo radost. Vrní při mazlení, krmení nebo vyhřívání na sluníčku. Mohou k němu mít ale i jiné důvody.

Kočky domácí jsou jediné šelmy, které dokážou příst při nádechu i výdechu. Existují dvě teorie, jak předení vzniká. Podle jedné jde o důsledek vibrací nepravých hlasivek, které se nachází za pravými hlasivkami v hrtanu. Jiná teorie říká, že vzniká stahováním svalů hrtanu a bránice.

Kromě vyjádření pohody může předení sloužit také ke komunikaci mezi matkou a mláďaty. Koťata předením u matky podporují tvorbu mléka a dávají jí tak najevo, že jsou v pořádku. Ona je jeho prostřednictvím uklidňuje. Kočky dále mohou příst, když jsou zraněné nebo nemocné. Z pozorování vyplynulo, že vibrace, které předení doprovází, podporují hojení ran a zlepšují pevnost kostí.

Předení stimuluje svaly

Pro kočičí životní styl jsou typické dlouhé fáze nečinnosti a spánku. Mohou prospat i 16 hodin denně. Obdobný nedostatek pohybu by u lidí způsobil ochabnutí svalstva a řídnutí kostí. Jako prevence proti těmto problémům se u koček vyvinulo předení. Vibrace, které při něm vznikají, totiž stimulují právě svaly a kosti. Zároveň při něm nedochází k velkému výdeji energie, kterou tak kočky šetří.

Až příště uvidíte vašeho mazlíčka příst, budete vědět, že je nejen spokojený, ale také si zároveň udržuje kondici.

Marie Popelková | inStory.cz
Témata: kočka, předení, svaly, kosti
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Zapomenutý kus země na břehu Atlantiku. Podzim je ideální doba na jeho objevování

Věda & Vesmír

Jak dlouhý je doopravdy galaktický rok

Bydlení

I v paneláku lze dobře skladovat zeleninu či ovoce. Musíte jen znát ty správné triky

Zavřít reklamu