Úskalí a výhody chovu koček? Poradíme.

 Mazlíčci 
03. března 2017 07:58 / Bronislava Silná
  0
📷
4 fotografie v galerii
Kočky jsou krásné. Mají i své nároky. Shutterstock
Kočka patří mezi oblíbená domácí zvířata. Je krásná, často přítulná, pro některé užitečná. Jako každé zvíře má své nároky na chov. Poradíme, co je nutné udělat, aby se u vás kočka cítila dobře.

Čistokrevná plemena samozřejmě mnohem větší nároky než běžná plemena kočky domácí, která pobíhá po zahradě. Ale i ta nejobyčejnější kočka, která se k vám zaběhne je živý tvor, který potřebuje lidskou lásku a pozornost.

V bytě nebo na zahradě?

Základní otázkou, pokud se chystáme pořídit kočku domů, zda máme k dispozici jen malý panelákový byt, nebo bydlíme v domě se zahradou. Kočky jsou svobodná zvířata a milují pohyb venku. Milují lov a rády se vrací do vyhřátého domova, kde pak přijímají pochvalu a obdiv. Uvěznit kočku v panelákovém bytě není docela rozumné a vůči kočce to není vůbec správné. Jen málokterá to psychicky unese. Většina koček s omezenou možností pohybu je předrážděná, agresivní a nevyrovnaná. Kouše i své majitele a v některých případech se jim i mstí. Existují samozřejmě výjimky, ale je jich menšina.

Kotě nebo větší zvíře?

Většího zvířete se ujímáme, nepořizujeme ho záměrně. Většinou to proběhne tak, že nějaká zatoulaná kočka si vás vyhlédne a nabídne, že s vámi chce bydlet. Pokud na její nabídku reagujete zájmem, krmením a snahou o sblížení, kočka se u vás usadí a může vzniknout poměrně pevné a stabilní partnerství. Kočka je totiž jinak vázána na místo, kde žije a snahy přemístit kočku, která byla někde zvyklá obyčejně nedopadnou dobře.

Koťata se rodí dvakrát ročně a jaro je období, kdy přicházejí na svět. K odběru jsou zhruba ve dvanácti týdnech. Mají už vyprofilovanou povahu. Pokud máme možnost výběru, určitě stojí za to kotě sledovat, jak si hraje, co dělá, jak se chová. Kočku nepředěláme. Ledacos se naučí, ale jinak to je svéhlavá osobnost, kterou musíme respektovat.

Někdy nalezneme opuštěné kotě, které ještě není schopné samostatné existence. Takové zvíře můžeme zachránit podáváním kravského mléka naředěného vlažnou vodou. Obvykle se podaří koťátko vypiplat a takové zvíře se vám odvděčí obrovskou porcí lásky a přátelství. Považuje vás za svou maminku a mnohem lépe snáší i pobyt v malém bytě či jiná omezení.

Co by nemělo chybět tam, kde bydlí kočka

Určitě musíte mít kočičí záchod. Stačí vhodná nepropustná bednička a granulát, který prodávají v chovatelských potřebách. Pohlcuje pachy a když ho pravidelně pročistíte a vyměníte, nemusíte o přítomnosti kočky v bytě mít žádné povědomí. Kočka potřebuje měkký pelíšek. Má ráda deku a měkké věci. Někdy si ale lehá na naprosto nemožná, tvrdá a nepohodlná místa. Kočka si potřebuje brousit drápy. Pokud nemá možnost běhat venku, bude si je brousit u vás a často jinde, než byste byli rádi. Pokud jí ale nabídnete třeba umělý strom, s možností v něm lézt, bude šťastná. Samozřejmostí jsou misky na krmení. Mohou existovat různé pohledy na to, co by měla kočka jíst, ale jistotně by měla mít přísun čisté vody, kočičí granule, čerstvé maso, které můžeme nahradit kočičí konzervou a občas něco zeleného na pročištění žaludku. Některé kočky rády pijí mléko. Kočka by neměla dojídat naše lidské jídlo. Je slané a to kočkám nesvědčí.

Zdravotní péče

Kočka by měla být prohlédnuta veterinářem, naočkována a na vás je, abyste jí podávali pravidelně odčervovací tabletky. Tím pomáháte kočce i sobě, protože mnozí paraziti jsou přenosní z kočky na člověka. Kočka se samozřejmě příjmu tablety brání a sama ji nesežere. Většinou to dopadá tak, že je třeba kočku chytit, otevřít jí tlamu a vsunout tabletku co nejdále na jazyk. Pak jí kočka s odporem spolkne. Čím kratší dobu tento nepříjemný úkon trvá, tím lépe. Pro chov doma bývá vhodné zvíře vykastrovat. Zklidní se a bude lépe snášet pobyt v menších prostorách.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Pět věcí, které ženám ničí orgasmus. Prostě se jich zbavte

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod