Zatočte s klíšťaty

 Mazlíčci 
31. března 2015 18:50 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Tyto paraziti mohou přenášet infekční nemoci Wikimedia
Majitelé domácích zvířat často podceňují boj proti blechám a klíšťatům. Včasná prevence jejich výskytu je přitom nejlepší metodou, jak ochránit zdraví domácích mazlíčků.

Klíšťata milují teplo a vlhko, nejčastěji se vyskytují ve vysoké trávě nebo na nízkých křovinatých porostech, kde trpělivě čekají na svou oběť. Tou může být zvíře i člověk, klíště se přisaje a pokud má tu možnost, živí se jeden až dva týdny jeho krví. Při té příležitosti může na svého hostitele přenést řadu infekčních chorob, člověk je nejvíce ohrožen lymskou boreliózou a klíšťovou encefalitidou, kočkám a psům v našich klimatických podmínkách nejčastěji hrozí nákaza lymskou boreliózou. Ochráníte-li vaše zvířata, ochráníte i sebe, protože nepřisáté klíště se může ze zvířecí srsti přesunout i na vás.

Antiparazitární přípravky
Napadení zvířat blechami a klíšťaty má v našich podmínkách obvykle sezónní charakter. Existuje několik způsobů, jak chránit zvířata proti těmto zevním parazitům. Záleží vždy na majiteli, který způsob zvolí.

Antiparazitární obojek
Obojek má většinou kombinovaný účinek jak na blechy, tak i na klíšťata. Dle výrobce je délka účinnosti různá, některé působí i 6 a více měsíců. Jsou k dispozici obojky jak pro psy, tak i pro kočky (nezaměňovat).

Antiparazitika ve spreji
Sprej je výhodný především u hladkosrstých plemen. Sprej se většinou nesmí aplikovat bezprostředně po vykoupání zvířete a jeho účinnost je přibližně 1 - 2 měsíce. Je nutné sprejem ošetřit celé tělo zvířete, včetně hlavy.

Spot on
Spot on je malé množství tekutiny v kapsli, tzv. kapka za krk, která se aplikuje mezi lopatky. Prostřednictvím kožního mazu je účinná látka zapravována do struktur kůže, odkud se postupně uvolňuje zpět na povrch. Cizopasníci jsou hubeni pouhým kontaktem s účinnou látkou. Při volbě tohoto způsobu ochrany zvířete je zejména u koček nutné zkontrolovat, zda je přípravek pro ně registrován. Jedna z používaných účinných látek (permethrin) totiž způsobuje nervové příznaky až smrt koček. Některé novější preparáty tohoto druhu působí zároveň na blechy i vnitřní parazity a to včetně srdečních červů a ušního svrabu. Nemají však účinek na klíšťata.

Jantarový náhrdelník
Jantar obsahuje přírodní esenciální oleje a pryskyřici, pikantní vůně, která se projevuje především při delším nošení třením jantarového náhrdelník na srsti psů. Pro nás lidi je to příjemná vůně, která je klíšťaty vnímána jako odporná, a tím je udržuje od vašeho psa.

Můžete to proti klíšťatům zkusit i bez chemie
Některým majitelům psů a koček nevyhovuje žádná ze zmíněných možností, část z nich se například obává nežádoucích vedlejších účinků prodávaných přípravků a hledá proto jiné způsoby, jak svého kamaráda ochránit. K dostání jsou například odpuzovače parazitů z éterických olejů čajovníku nebo levandule. Pejskaři si vzájemně předávají i tipy na čistě domácké způsoby, jak s klíšťaty zatočit. Jedním z nich je například zajištění dostatku vitamínu B užíváním B-Komplexu, Pangaminu nebo dokonce pivovarských kvasnic. Někteří zkoušejí česnekové tablety nebo do srsti vtírají olej, do kterého před tím česnek naložili.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Tech

Největší ponorkou druhé světové války bylo japonské monstrum, které mohlo na palubě přepravovat dokonce...