Pořizujete si kotě nebo štěně? Vyhněte se množírnám!

 Mazlíčci 
17. prosince 2014 05:37 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Zdravá mláďtata jsou aktivní, vesleá, mají čistou a hebkou srst, jasné oči, čistá ouška a napapaná bříška. kittenwallpaper.net
Pro většinu z nás je kočičák nebo pejsek v domácnosti milovaný kamarád. Bohužel existují i lidé, pro které jsou zvířata jen snadným zdrojem příjmů. Rozšířený pojem „množírny“ mluví za vše. Tady se prostě produkují mláďata ve velkém, bez ohledu na zdraví zvířat.

Pokud chcete čistokrevnou kočičku nebo pejska s rodokmenem, obracejte se výhradně na chovatele, kteří vám ukážou knihu chovu. Ti mají zvířecí mimina opečovaná, dbají o zdraví jejich matek a o to, aby do chovu nepronikla „špatná“, třeba příbuzenská krev.

Jestli vám na papírech původu zas až tak nezáleží, vydejte se do útulku. Opuštěných zvířat všeho věku je tu vždy dost a lidé, kteří o ně pečují, znají jejich zdravotní stav i povahu, takže vám dokážou poradit, které zvíře se hodí právě k vám.

Vyhýbejte se inzerovaným takzvaně čistokrevným mláďatům za podezřele nízké ceny – ta jsou zpravidla právě z nechvalně proslulých množíren. Majitelé takového „podniku“ vás nenechají nahlédnout, v jakých podmínkách se mláďata narodila, jsou si vědomi toho, že každý normální člověk by byl zděšený. Poskytnou vám tedy zdánlivě dokonalý servis – popíšou vám nabídku koťat nebo štěňat, vy si na dálku vyberete a oni vám zvíře dopraví až k vám. Zaručí se, že je očkované, odčervené, zdravé – a když po pár dnech zjistíte, že nic z toho není pravda, jen se vám vysmějou. Vás čeká s největší pravděpodobností záchrana podvyživeného zvířátka ve špatné kondici. Většinou se to naštěstí podaří, ale za veterinu dáte přinejmenším tolik peněz, kolik by vás bylo stálo mládě z řádného chovu.

Samozřejmě, že můžete narazit na majitele kočky nebo fenky, který prostě jen dopřál své domácí kamarádce mateřství a nyní prostě nabízí koťata či štěňata bez papírů původu, někdy čistokrevná, jindy křížence. To ale snadno poznáte, když si vyžádádte návštěvu a osobní výběr svého budoucího chlupatého kamaráda. Milovník zvířat se dobře stará o matku i o mláďata, mají pohodlný pelíšek, čisto a na první pohled vypadají zdravě a spokojeně. Od takového člověka jistě nemusíte mít strach zvíře převzít.

Množírny jsou ovšem jasné případy týrání zvířat. Matky rodí, dokud se úplně nevyčerpají, mláďata se válejí na jedné hromadě bez pořádné hygieny a co nejrychleji, většinou předčasně, jsou expedována k bláhovým majitelům. Ochránci přírody a zvířat mají bohužel jen málo nástrojů, jak proti množírnám bojovat. Udělat to ale může každý z nás – prostě od takových lidí mláďata zásadně nepřijímat, tím jejich nehezký byznys jednoduše skončí.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Tereza Maxová ukázala fešného syna Tobiase. Slavná modelka mu pomáhá do světa modelingu

Styl

Cotardův syndrom: Existují lidé, kteří věří, že jim v těle neproudí krev nebo chybí orgány a cítí...

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte