Vyhlaste válku blechám!

 Mazlíčci 
13. ledna 2015 03:58 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Mikrofotografie blechy ze psa pod polarizovaným světlem. Wikimedia Commons/PhilipdCartwright
Blechy psí na člověka jdou a umí pořádně pokousat. Svého mazlíčka jich rychle zbavte pomocí šamponu nebo léčebných pipet proti parazitům. Když se přemnoží, pak už jim nebude stačit zvíře a vrhnou se i vás. Byt pak mohou rázem zaplnit tisíce skákajících potvůrek.

Jak zjistit, že má vaše zvíře blechy?

Zjistit, zda je zvíře zablešené, je poměrně jednoduché. Buď při pečlivém probírání kožichu "proti srsti" narazíte na živé, velmi rychle se v srsti pohybující blechy, nebo v chlupech hledáte bleší trus (vypadá jako maková zrna). Nejvíce blech "bydlí" v srsti na zádech a hlavě v místech, kde se zvíře nemůže snadno drbat a vykusovat. Při podezření na nález blešího trusu použijete kousek navlhčené buničité vaty (tzn. toaletní papír, papírový kapesníček atd.), "maková zrnka" na něj položíte a prstem rozetřete. Jelikož trus blech obsahuje velké množství nestrávené sražené krve hostitele, začne se v případě blešího trusu na bílé mokré vatě kolem zrnka tvořit hnědočervené zbarvení ze zbytků krevního barviva nasáté krve. Tento jednoduchý pokus je jednoznačným důkazem zablešení.

Ošetření domova proti blechám

Použijte botanický prášek smíchaný s boráty.

Nejsnazší způsob, jak zahubit blechy je, když jsou nejzranitelnější – ve vývojovém stádiu vajíčka a larvy. Dospělá blecha přežije bez krve svého hostitele jen zhruba týden, zatímco bleší larva může žít několik měsíců, takže je důležité zaútočit nejprve na larvy. Tato směs pomůže zabránit plnému rozkvětu blech.

• Botanické prášky jsou nejspíš nejstarší přirozené insekticidy. Boráty jsou minerály, které jsou široce používány jako konzervační prostředky na dřevo, čisticí prostředky a insekticidy, které se vůči blechám chovají jako žaludeční jedy.

• Směs botanického prášku a borátu je velmi bezpečná. Nicméně byste měli dávat pozor, abyste směs botanického prášku a borátu nevdechli. Použijte roušku při používání práškové směsi v domě.

• Poprašte koberec, nábytek, postel, pelíšek psa nebo kočky. Je nejlepší to udělat, když domov na dlouhou chvíli opouštíte, řekněme na 24 hodin. Nechte směs den působit. Když se vrátíte, vysajte koberec a nábytek a vyperte povlečení na postelích a pelíšky.

Naplňte mělké mísy vodou se saponátem

Směs vody a saponátu je pro blechy jako jedovatý bazén. Když do směsi skočí, zemřou.

• Dejte směs vody a saponátu do hodně mělké misky dost nízko k zemi, aby do ní blechy omylem skočily. Celkem dobrou práci odvede i staré frisbee.

• Umístěte směs vedle nízko visícího zdroje světla, nejlépe noční lampičky. Blechy jsou přitahovány světlem. Když se ke světlu přiblíží, mnoho z nich spadne do směsi a zemře.

Použijte na postižená místa citronový roztok.

Nakrájejte celý citron na tenké plátky a dejte je do půl litru vody. Přiveďte vodu a citron k varu. Potom nechte přes noc pro maximální účinnost odležet. Nalijte do rozprašovače a postříkejte postižená místa.

Použijte cedrové piliny.

Cedrové piliny se prodávají ve vašich chovatelských potřebách nebo hobby marketech. Blechy nenávidí vůni cedru a udělají téměř cokoli, aby se jí vyhnuly.

• Ujistěte se, že váš domácí mazlíček není alergický na cedr. [2] Mnoho psů může mít na cedr alergii. Takže zatímco vyhnání blech je dobrá věc, to že se vašemu psovi udělá zle určitě ne.

• Umístěte cedrové piliny do rohů místností, do psí ohrady nebo pelíšku a pod nábytek. Mějte cedrové piliny poblíž dveří a oken, abyste zabránili blechám vstupovat dovnitř.

• Dejte cedrové piliny do bavlněného hadříku pod váš polštář a pokud možno do vašich lůžkovin. To zajistí, že vaše postel zůstane bez škůdců. Navíc bude vaše postel hezky a svěže vonět.

Rozprašte po povrchu vašeho koberce sůl.

Sůl je vysoušeč, což znamená, že vytahuje z věcí vlhkost a vysouší je. Když se krystal soli přilepí na blechu, blecha při chůzi v podstatě vykrvácí k smrti.

• Používejte na to sůl s velmi jemnými zrny. Čím jemnější tím lepší; chcete, aby byla dostatečně malá, aby se na blechu přilepila.

• Po 7-10 dnech velmi pečlivě vyluxujte posolené místo a ujistěte se, že z koberce vysajete všechnu sůl a bleší mrtvolky. Opakujte postup ještě jednou nebo dvakrát.

• Když skončíte s vysáváním, vyhoďte starý pytlík z vysavače a nahraďte ho novým.

Ošetření vašeho domácího mazlíčka proti blechám

Pravidelně myjte vašeho mazlíčka.

Mytí vašeho mazlíčka pomůže zahubit blechy, které na něm žijí. Nicméně spousta jiných larev a blech může čekat na naskočení na vašeho mazlíčka, takže se ujistěte, že budete tuto metodu používat s ostatními preventivními opatřeními, jako je vysávání, směsi borátu a cedrové piliny.

• Připravte psa na koupel nanesením mýdla proti blechám poblíž psích uší, očí, čumáčku, úst a konečníku. Když blechy ucítí vodu, okamžitě budou hledat bezpečná místa ke schování se, jako je konečník. Udělejte to předtím, než psa namočíte.

• Potom co nanesete psovi mýdlo na zranitelná místa, namočte ho a napěňte celé tělo. Nechte působit alespoň deset minut a mýdlo co nejvíce zapracovávejte. Po vysušení vyčešte mrtvé blechy.

• Pokud váš pes reaguje špatně na mýdlo proti blechám, zkuste si pořídit mýdlo obsahující eukalypt, tea tree olej nebo cedrové dřevo. Blechy nemají rády oleje z těchto stromů, takže je využijte.

Použijte na vaši kočku nebo psa produkty proti blechám.

Produkty proti blechám, jako je Advantage nebo Frontline jsou lokální přípravky, která se každý měsíc aplikují na mazlíčky.

• Obvykle se tyto lokální přípravky roztírají na kůži vašeho mazlíčka, obvykle mezi lopatky. Přípravek si potom najde cestu skrz psí nebo kočičí kožich.

• Pokud váš mazlíček na lokální přípravky reaguje nepříznivě, vyzkoušejte místo toho trošku vazelíny. Rozetřete vazelínu na stejné místo, mezi lopatkami pod krkem. Blechy, které skočí na vazelínu se nebudou schopné uvolnit a brzy poté zahynou.

Přidejte do jídla vašeho mazlíčka odstrašující prostředky.

Poněvadž se blechy krmí krví zvířat, můžete je zaplašit úpravou potravy vašeho mazlíčka.

• Existují tablety k orálnímu užití, které můžete vašemu mazlíčkovi dát. Tyto tablety napadají nervový systém blech prostřednictvím krevního oběhu a tkání vašeho psa nebo kočky. Ačkoli zahubí všechny blechy, které se na vašem mazlíčkovi krmí, nejsou prevencí blech.

• Přimíchejte do vody ocet. Nezkoušejte to s kočkami, protože jejich pH je mnohem citlivější než psí. Vmíchejte lžíci jablečného octa do misky s vodou pro psa nebo vykoupejte zvíře ve vodě s octem.
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Aňa Geislerová jako prezidentka Česka. V Čaputové prý inspiraci nehledala

Styl

Původ pověry o svatbách v máji i nové trendy šatů pro nevěsty odhalila majitelka svatebního salonu

Tech

Čína má nebezpečnou autonomní loď plnou autonomních dronů, které mohou operovat ve vzduchu, v terénu i...

Zavřít reklamu