Separační úzkostí mohou trpět nejenom psi, ale i kočky a papoušci

 Mazlíčci 
06. února 2022 13:23 / Šárka Sokolská
  0
📷
4 fotografie v galerii
Separační úzkost může vést až k závažným zdravotním problémům Depositphotos
Začal se váš domácí mazlíček najednou neobvykle chovat? Možná trpí separační úzkostí. Pokud ji ale nezačnete řešit včas, může vést k vážným zdravotním potížím.

Ať už máte psa, kočku nebo třeba papouška, jde o zvířata velmi společenská. Někdy se ale může stát, že se zvíře na vaši přítomnost, což v době pandemie není nic neobvyklého, tak zvykne, že si doslova na vás vytvoří závislost. Ta se pak projevuje separační úzkostí.

Psi mohou trpět poruchou příjmu potravy 

U psa se separační úzkost objevuje do věku 3 let a poté kolem 8. roku života. Může se vyvinout především u psů, kteří ve štěněčím věku nezůstávali ani chvíli o samotě. Nejčastěji se projevuje vytím či vytrvalým štěkáním v době, když odejdete z domu. Stresuje ho totiž samota, případně nuda. Vytí však může být začátek mnohem vážnějších problémů, které mohou vést ke změnám chování či zdravotním problémům. Pes, který trpí úzkostí, může začít ničit i věci, které má s páníčkem spojené, doma tak můžete nacházet rozkousané či pomočené boty, tašky, rozškrábaný nábytek, zdi a podlahy. Objevují se také abnormality v příjmu potravy – např. požírání atypických věcí, hltání nebo odmítání potravy.

Kočky – zánět močového měchýře

Pokud vaše kočka najednou začala močit na neobvyklých místech a poměrně často, jedná se o sterilní zánět močového měchýře. Ten vzniká důsledkem separační úzkosti. Především u kocourů  je však potřeba ihned jednat a navštívit veterináře, protože u nich může dojít až k ucpání močových cest, což je život ohrožující situace.

Papoušci křičí

Ano, odloučení od svých páníčků velmi špatně snášejí i některé druhy papoušků. Vysvětlení je prosté. Papoušci jsou inteligentní zvířata, která nejsou úplně dobře přizpůsobena na „domácí život“. Proto jakákoliv změna může být pro ně velmi obtížná a těžko se s ní pak vyrovnávají. Značný stres u nich vzhledem k jejich inteligenci může vyvolat i nuda.

Jak se zachovat

Už před pořízením jakéhokoliv domácího zvířete byste si měli promyslet, zda jste schopni zvíře nejen nakrmit a uspokojit jeho základní potřeby, ale i mu připravit vhodné prostředí, zajistit veterinární péči a věnovat dostatek času. U psů je potřeba zvykat je na samotu postupně již od štěněcího věku. Mazlíčkům také zajistěte, aby se v době vaší nepřítomnosti dokázali zabavit, například pomocí různých hraček apod. O tipech, jak zabavit kočku, se dočtete zde. A pokud máte podezření, že se separační úzkost u vašeho zvířete projevila, jednejte rychle a včas, aby nepřerostla ve zdravotní potíže. 

Zdroj: theconversation.com, birdsupplies.com

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Mladá manželka Beckhama pláče na Instagramu. Od té doby, co vyšlo najevo, že se nesnáší se svou tchýní...

Styl

Tuk na pažích má různé příčiny: Axilární prsní tkáň, hormonální změny a další důvody, proč se...

Dům a zahrada

Lesní jahody lze pěstovat i na balkoně. V kvalitní půdě s mírně kyselým pH vám porostou dokonce lépe...