Elektronický obojek pro psy

 Mazlíčci 
14. února 2015 18:56 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Jednou z nejdůležitějších povinností majitele psa je poskytnout mu odpovídající trénink a výchovu. Elektronický obojek pod zkušeným chovatelem může práci usnadnit. Wikimedia Commons/Steffen Heinz
Když už se rozhodnete vlastnit psa, čeká vás spousta povinností. Jednou z nejdůležitějších je poskytnout mu odpovídající trénink a výchovu. Usnadní to nejen vaši následnou péči, ale také to ochrání jeho zdraví a udrží ho to mimo nebezpečí. Jenže s výcvikem pejska to není tak snadné. Existuje mnoho metod, jak změnit psí chování, a pokud na vašeho mazlíčka nefunguje žádná z běžných metod, které jste vyzkoušeli, možná byste mohli sáhnout po elektronickém obojku.

Problém je v tom, že výcvikové obojky dělí pejskaře na dva tábory. Jedni je považují za dokonalého pomocníka a druzí tvrdí, že je kruté pejskům takhle ubližovat. Jak to tedy je?

Elektronický obojek není zdraví škodlivý

Lidé elektronickým obojkům často nesprávně říkají „elektrický obojek“. Tak to ale není. Obojkem nejdou žádné vysoké hodnoty elektřiny, funguje na bázi elektrostatických výbojů. Tyhle výboje jsou sice nepříjemné, ale rozhodně mu nezpůsobují obrovskou bolest a nepoškozují jeho zdraví.

Samozřejmě všechno může škodit, pokud se to dostane do nesprávných rukou. Nejinak je tomu s elektronickými obojky. Původně opravdu pejskům ubližovaly, ale v dnešní době to tak není. Stačí jen nastavit správnou míru impulsu a bude všechno v pořádku. Obojky jsou schválené Ústřední komisí pro ochranu zvířat a respektují šetrné zacházení se zvířaty.

Vhodnost použití

Majitele elektronických obojků bych rozdělit zhruba do dvou skupin, a to na:

majitele psů, kteří potřebují odstranit problémy s přivoláním svého psa (nejčastější varianta) nebo odstranění nežádoucího chování (honění zvěře, žraní nalezených kostí, exkrementů apod.)

majitele psů, kteří se zabývají sportovní nebo loveckou kynologií, kde elektronický obojek má sloužit k dopřesnění provádění některých cviků či výkonů

Seznámení s funkcí a vlastní vyzkoušení

Pokud jste si elektronický obojek již pořídili, doporučuje si pečlivě přečíst celý návod a podrobně se seznámit s funkcí elektronického obojku. Než začnete používat elektronický obojek, zkuste si sám na sobě "co elektronický obojek umí". Aktivovaný obojek si zapněte kolem krku, postupně zvyšujte intenzitu elektrického impulsu od stupně 1 do maxima. Nejprve zmáčkněte tlačítko pro krátký impuls a následně sousední tlačítko pro dlouhý impuls. Přitom všem nezapomeňte ještě na jednu velmi důležitou skutečnost - pes je na "elektriku" mnohonásobně citlivější než vy! Je pravdou, že někteří psi mohou vnímat a reagovat na stejnou velikost impulsů různě, ale alespoň z počátku předpokládejte, že máte toho nejcitlivějšího psa na světě.

Správný postup - návyk na elektronický obojek

Psi jsou ohromně vnímaví a pokud nebudete při používání elektronického obojku postupovat správně, velmi brzy pochopí, že veškeré nepříjemnosti pocházejí z elektronického obojku, tedy "z toho co mají na krku". Pokud toto pes pochopí, pak s elektronickým obojkem na krku vám může cvičit k vaší plné spokojenosti, ale v okamžiku, kdy nebude mít elektronický obojek na krku, takto cvičit nebude. A samozřejmě, že stejné je to i s přivoláním psa nebo nežádoucím honěním zvěře apod. Abyste podobné situaci předcházeli, je nezbytné nejdříve psa na nošení elektronického obojku přivyknout. Doporučuje se psovi nasazovat obojek s přijímačem nebo jeho atrapu pokaždé, když jdete ven na procházku, nebo než jdete na cvičák. Nejlépe pokud ještě při nasazování vlastního obojku s přijímačem dáte psovi pamlsek. V případě správného postupu se pes bude doslova těšit na jeho nasazení, protože nasazení obojku s přijímačem bude pro něho signálem, že se jde na procházku nebo cvičit.

Nejčastější chyby

Mezi nejčastější chyby při používání elektronického obojku patří zejména:

neaktivovaný elektronický obojek

špatný kontakt mezi elektrodami přijímače a kůží psa

nejprve se stiskne tlačítko (vyšle se impuls) a teprve potom se vydá povel

elektrický impuls je příliš malý

elektrický impuls je příliš velký

pes nenosí elektronický obojek nebo jeho atrapu dostatečně dlouho před jeho prvním použitím

elektronický obojek je nasazován jen občas, a to převážně pouze v době, kdy budeme provádět výcvik
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Aňa Geislerová jako prezidentka Česka. V Čaputové prý inspiraci nehledala

Styl

Původ pověry o svatbách v máji i nové trendy šatů pro nevěsty odhalila majitelka svatebního salonu

Tech

Čína má nebezpečnou autonomní loď plnou autonomních dronů, které mohou operovat ve vzduchu, v terénu i...

Zavřít reklamu