Zvířecí strava: Co by měla obsahovat a co naopak psi a kočky vůbec nesmí?

 Mazlíčci 
24. července 2019 18:47 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Lidská strava není vhodná pro psa Depositphotos
Tak jako se různým způsobem stravují lidé, stejně rozdílně krmí své psy a kočky jejich majitelé. Někdo si nedovolí dát psovi nic kromě granulí a osvědčené potravy pro psy, jiný člověk zase hází mazlíčkovi zbytky od oběda. Potrava psů a koček se ale od té lidské liší. Musí obsahovat více bílkovin a méně cukrů.

Pes a kočka mají kratší trávicí trakt a odlišný způsob trávení. Proto potřebují lépe stravitelnou potravu. Zvířata jídlo posuzují čichem. Jejich slinám navíc chybí trávicí enzymy, takže je trávení méně účinné.

Pár minut

Myslet musíte také na to, že zatímco člověk jí půl hodiny a třeba i hodinu, pokud tedy zrovna nespěchá, pes i kočka obvykle potravu zhltnou během několika minut. Ve zvířecí stravě proto musí být mnohem více bílkovin než v té lidské, naopak je potřeba dát méně cukrů.

Lidské jídlo může psům a kočkám škodit. Lidé si totiž mohou koupit cokoliv, kdežto pes s kočkou dostanou to, co jim nadělí pán. Pokud tak majitel podá zvířeti něco nevhodného, může mu tím ublížit. Nevhodné je krmit psa zbytky jídla. A zatímco lidé jedí čtyřikrát až pětkrát denně, psovi to postačí dvakrát.

Psi si vitamin C vyrobí sami

Lidé také musí jíst dostatek ovoce a zeleniny, protože si lidský organismus nedokáže vyrobit vitamin C. Proto jej přijímá právě ze zeleniny a ovoce. Pes to ale jíst nepotřebuje, protože si dokáže vitamin C vyrobit sám.

Psi mají asi pětkrát méně chuťových buněk než lidé. Stravu více vnímají čichem než chutí. Pro psí zažívání není dobré střídat typ jídla. Trávicí ústrojí psa se umí nastavit na určitý druh potravy. Pokud pes dostává delší dobu stejné krmivo, trávicí trakt pracuje efektivněji. Časté změny naopak způsobují, že ústrojí neumí využít všechny živiny, vyskytnout se mohou i průjmy nebo zvracení.

Nestřídejte krmivo

Důležité je tedy moc nestřídat. Míchat můžete pouze granule, konzervy nebo kapsičky stejné značky a typu. Hotová krmiva obsahují správný poměr živin potřebných ke zdravému vývinu organismu zvířete. Proto jimi můžete krmit zvířata celý život. Přispívá to ke zdravému růstu, kvalitě chrupu i srsti.

Občas můžete pejskovi hodit nějakou dobrotu, ale myslete na to, že všeho moc škodí. Pokud chcete kupovat levnější krmivo, zajímejte se o složení. Je rozdíl, zda jsou získané bílkoviny z masa, vajec nebo z masokostní moučky. Většina zvěrolékařů doporučuje chovatelům, aby se spolehli na známé značky krmiv.

Domácí laboratoř

Vyvážená a správná strava pro psa musí obsahovat sacharidy, bílkoviny, minerály, vitaminy, tuk a vlákninu. Doma připravená strava má většinou maso, vnitřnosti, zeleninu, těstoviny a rýži. K tomu je ale potřeba doplňovat vitaminy a minerály. Tyto věci často nemají vyvážený poměr živin. Svalovina je sice bohatá na bílkoviny, ale chudá na vápník. Libové maso zase nemá dostatek tuku. Vnitřnosti obsahují minerální látky a vitaminy, ale je potřeba je kombinovat s jinými druhy.

Rýže a těstoviny zase obsahují sacharidy, ale samostatně nepokryjí nároky na vyváženou stravu. Pro namíchání odpovídající stravy by člověk potřeboval laboratoř. U krmiva pro psa neplatí, že domácí kuchyně je lepší a levnější.

Čokoládu ne

Některé věci z lidského jídelníčku mohou zvířata dokonce ohrozit na životě. Příkladem je čokoláda s větším podílem kakaa. Menšímu psovi může způsobit i smrt. U koček a psů totiž čokoláda může vyvolat prudkou otravu, která se projevuje klidně až půldenním zvracením, průjmy, třesem a křečemi.

Pozor také na dávání kostí, například u kuřete jsou některé natolik ostré, že by psovi mohly po pozření ublížit. I když mají kočky rády mléko, kravské obsahuje laktózu pro kočky těžce stravitelnou. Může jim způsobovat průjem. Mléko kravské a kozí nevyhovuje ani štěňatům. O granulích pro psa jsme psali zde.

Témata: zvíře, krmivo, granule
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Legenda dětských pořadů Michal Nesvadba oznámil konec

Styl

Už jste poznali sílu adaptogenů? Pokud ne, je čas vyzkoušet byliny, které se v čínské medicíně...

Dům a zahrada

Posedíte si rádi večer na zahradě? Zasaďte si květiny, které nejvíce voní v noci

Zavřít reklamu