Kastrace je pro kočky prospěšná a často prodlouží i jejich život. Jak probíhá a s čím vším může pomoci?

 Mazlíčci 
13. srpna 2019 18:43 / Blanka Štiková
  0
📷
6 fotografií v galerii
Sterilizace podle nedávné studie předchází tvorbě nádorů a brání šíření infekčních onemocnění a virů Shutterstock
Věděli jste, že kočka může mít až 18 koťat za rok? Kastrace koček však už dávno není krok jen k zamezení březosti, ale pomáhá řešit i mnohé problémy. Neklidným kočkám vrátí psychickou pohodu, z agresivních kocourů se stanou přítulní mazlíčci.

Díky kastraci můžete předcházet různým vážným onemocněním, což prokázala nedávná studie.

Co je kastrace koček a jaký je její průběh?

Kastrace je běžná rutinní operace, během níž jsou kočce či kocourovi odstraněny pohlavní reprodukční orgány. Kastrace kočky znamená odstranění vaječníků, často i dělohy. Při kastraci kocoura se odstraní varlata. Při zákroku jsou samozřejmě zvířata uspána. Probouzení z narkózy je pozvolné, ze začátku má kočka nebo kocour zalepená očička, vše doprovází nekoordinované a pomalé pohyby.

Po zákroku dá veterinář zvířeti injekcí analgetika, aby netrpělo. Dále by vám veterinář měl dát protizánětlivé léky a analgetika, která můžete kočce dávat doma během rekonvalescence. Mazlíčkům v prvních dnech po operaci buďte na blízku. Kocouři se vyhojí rychleji a stačí jim léky na jeden den, druhý den už mohou běhat venku.

Kočkám zůstávají stehy minimálně týden a léky by měly dostávat po dobu tří dnů. Je nutné zajistit, aby si nelízaly ránu. Kastrace někdy souvisí s přibýváním na váze. I když operace s nárůstem hmotnosti přímo nesouvisí, kastrované kočky ztrácí motivaci toulat se, aby našly sexuálního partnera. Proto je třeba po kastraci kočku v jídle více hlídat a dbát na kvalitní krmivo.

Kdy nechat kočku kastrovat?

Kastrace koček je vhodná již v období po prvním mrouskání (říji). To u koček nastává zpravidla v šestém měsíci života. Kastraci kocoura se doporučuje provádět nejdříve ve věku okolo jednoho roku.

Kolik kastrace koček stojí?

Cena kastrace koček se u různých veterinářů liší mnohdy o stovky korun. Cena se odvíjí podle váhy zvířete, a ve velkých městech zaplatíte o něco více. Obecně se cena pohybuje okolo 800 korun za kastraci kocoura a přibližně 1500 korun za kastraci kočky.

Proč nechat kastrovat?

Nejčastějším důvodem kastrace kočky bývá zamezení nechtěné březosti. Poté, co kočka dosáhne pohlavní zralosti, bude v říji přibližně každé tři týdny. Kočka může mít ročně až 18 koťat. Kočky jsou v době říje neklidné. Během říje mohou mít sklon toulat se dál od domu, a tím mohou přijít k úrazu.

Sterilizace podle nedávné studie předchází tvorbě nádorů a brání šíření infekčních onemocnění a virů. Sterilizovaným kočkám se tedy žije lépe a jsou s námi déle než ty nekastrované, zjistila francouzská studie, z níž cituje list Le Figaro. Francouzská společnost pro ochranu zvířat (SPA), která studii provedla, majitelům sterilizaci jejich domácích miláčků doporučuje. Kastrace může tedy kočkám a kocourům prodloužit život, a u koček se kastrací vyloučí riziko rakoviny vaječníků i dělohy.

Psychická pohoda kočky bývá dalším důvodem pro kastraci. Kastrace může omezit sexuální pudy, což kočce či kocourovi vrátí i psychickou vyrovnanost. Kastrace kocourovi zklidní sexuální pudy a kocour tak nebude mít potřebu stále utíkat za kočkami. Kocour po kastraci bude také méně agresivnější, bude klidnější a přítulnější. U kocourů často bývá problém se značkováním teritoria. Po kastraci tato potřeba kocourů zmizí.

Kdy se o kastraci poradit?

Kastrace nemusí být nutná pro každé zvíře. Pokud vaše kočka žije pouze v bytě a nepřichází do kontaktu s kocoury a ani nejeví jakékoliv známky agrese, nervozity nebo psychické nepohody, jediným důvodem kastrace by bylo předcházení nemocem. V takovém případě bude nejlepší se poradit s veterinářem, který může případně zhodnotit, zda je u vaší kočky vyšší riziko rakoviny, či zda nejsou žádné náznaky patrné. Dále čtěte: Odpuzovače zabrání škodám, které vaše kočky mohou doma nebo venku napáchat.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Synové Britney Spears nechtějí svoji matku ani vidět. Dokonce se chtějí vystěhovat ze země

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Tech

Tenhle malý jaderný reaktor může změnit energetiku. Vyrobí energii pro třistatisícové město